2.4.2023 | Svátek má Erika


TŘI HVĚZDY: Anny, Lída a Olga

6.9.2010

Při psaní knížky Tři životy Lídy Baarové, která vychází koncem října v nakladatelství Ikar, mě napadlo pozastavit se u jednoho hojně se po létaAnny Ondráková 2 opakujícího omylu:

Souhlasím s tím, jestliže se píše, že Lída Baarová byla ve světě (či spíše v Evropě) jednou z našich nejslavnějších filmových hvězd. Vadí mi ovšem, když se někdy píše, že byla hvězdou jedinou. V minulosti se totiž za našimi hranicemi výrazně proslavily celkem tři české herečky. Byly to - v tomto pořadí - Anny Ondráková (Anny Ondra), Lída Baarová (Lida Baarova) a Olga Schoberová (Olinka Berova, Olly Schoberova).

Napadlo mě, že by bylo zajímavé hledat mezi jejich hvězdnými kariérami spojitosti. A s překvapením jsem je nacházel!

Přestože se co do počtu filmů jejich filmografie značně liší (Ondráková hrála v 90 filmech, Baarová v 58 filmech, Schoberová dokonce jen ve 22 filmech), v každé z nich objevíme jméno nějakého z proslulých režisérů.

U Anny Ondrákové jím byl bezesporu král hororu Alfred Hitchcock, pod jehož vedením hrála v roce 1929 ve dvou filmech – Blackmail (Její zpověď) aLída Baarová 1 The Manxmann (…a neuveď nás v pokušení). Kromě těchto filmů natočených ve Velké Británii hrála Anny ještě také ve filmech německých a v jednom francouzském.

Pro Lídu Baarovou bylo významné setkání s režisérem Federico Fellinim, který ji v roce 1953 obsadil do filmu italsko-francouzské koprodukce I Vitelloni (Darmošlapové). Kromě filmů německých a italských hrála Lída ještě také ve filmech španělských.

Olga Schoberová sice štěstí na tak věhlasného režiséra, jakými byli Hitchcock či Fellini, neměla, jedno jméno však přece jen za uvedení stojí: německý režisér Paul Martin. Pod jeho režií si totiž kdysi zahrála i Lída Baarová. (Dokonce spolu měli milostný poměr.) Oba Martinovy komerční filmy s českými herečkami v hlavních rolích měly ve své době značný divácký úspěch: Lída Baarová si zahrála v Preußische Liebesgeschichte (Legenda lásky / Pruské příběhy lásky) z roku 1938, Olga Schoberová v německo-francouzsko-italském snímku Die Goldsucher von Arkansas (Zlatokopové z Arkansasu) z roku 1964. (Pro úplnost: O rok později natočil Paul Martin se Schoberovou v Rakousku ještě muzikál-western Graf Bobby, der Schrecken des wilden Westens.) Kromě filmů německých natáčela OlinkaOlga Schoberová 1 další ještě také v Itálii, Rakousku, USA a ve Velké Británii, kde byla jako první herečka z Východu představena královské rodině.

Co má dál společného tato hvězdná trojice?

Asi to nejzajímavější: Anny Ondráková ukončila svou hereckou kariéru ve 49 letech, Lída Baarová ve 43 letech a Olga Schoberová ve 40 letech.

Budeme-li vnímat tyto tři herečky jako naše skutečně mezinárodní hvězdy, pak se nakonec nabízí ještě jedna paralela: Z těch opravdu světoznámých filmových hvězd se stáhla do ústraní Brigitte Bardot ve 40 letech a Greta Garbo dokonce už ve 36 letech.

Navštivte někdy www.semanovice.cz