7.7.2020 | Svátek má Bohuslava


SPOLEČNOST: Národní katedrála

19.4.2019

Požár v Paříži připomněl, že nevíme dne ani hodiny

Svět kondoluje Francii k neštěstí, ale požár katedrály Notre-Dame probouzí i jiné emoce než jen zděšení. Především ozřejmí pojem národní katedrála. V době, kdy leckdo láme hůl nad národem jako takovým i nad křesťanstvím, vidíme, že národní katedrála je něco víc než jen mimořádné dílo architektury, historická či umělecká památka. Je to něco, co dokáže probrat z letargie i lidi mající pro stát a politiku spíše slova pohrdání. Co dokáže probudit k účasti i tvrdé byznysmeny. Když se řekne národní katedrála u nás, představíme si majetkoprávní spor mezi státem a církví (kapitulou). Teď vidíme, že to může být – a je – cosi více.

Za druhé si lépe uvědomíme, že vše je pomíjivé. Že zničit stavbu ztělesňující celou kulturu či civilizaci nemusí jen válka či útok teroristů, ale i běžná neopatrnost či podceněný dohled. A že může-li požár poničit katedrálu Notre-Dame, raději šetřeme slovy na téma, že to či ono je stoprocentně zabezpečeno.

Za třetí se tu promítá úvaha, kolik podobně významných kostelů či památek bylo zničeno (hlavně ve světových válkách) a kolik z nich obnoveno. Vidíme-li dnes slavné katedrály v Kolíně nad Rýnem či ve Vídni nebo dóm v Drážďanech, ani nám nedojde, v jakém stavu se nacházely v roce 1945. Některé v lepším (Kolín nad Rýnem), jiné v téměř beznadějném (Drážďany), ale dnes působí, jako by se nic nestalo. Fakt, že stejný osud postihl Notre-Dame v hlubokém míru, dokládá pouze to, že nikdy nevíme dne ani hodiny.

Za čtvrté. Kdybychom hledali obdobu pařížského průšvihu u nás, našli bychom ji dost možná v Aši. Tam 19. ledna 1960 následkem neopatrnosti při opravě vyhořel památný barokní chrám, výjimečný tím, že byl evangelický (památka na to, že Ašsku se vyhnula pobělohorská rekatolizace). Za normalizace byl stržen a teď je tam jen park s obrysem jeho základů. Jistě, nebyla to národní katedrála, ale jakousi otázku klade: považovali jsme to za ztrátu, kterou je nutné napravit? Nebo jen za průšvih, který se holt stal?

LN, 17.4.2019Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR PLC ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 80 000 - 130 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.