1.3.2021 | Svátek má Bedřich


OSOBNOST: Za našich mladejch let....

2.10.2009

... bejval svět „rudej květ“

... bejval svět „rudej květ“

Malíř a grafik Karel Šťastný (* 1929) byl odsouzený za velezradu na dvanáct let. Nakonec jich strávil v uranových dolech v Jáchymově „jenom“ osm...

K tomu, aby člověk i v těch nejtěžších podmínkách mohl přežít a uchoval si při tom páteř, lidskost a rozum a občas dokonce i smysl pro humor, napomáhali v lágru nevědomky samotní bachaři, respektive jejich nebetyčná hloupost a obrovská negramotnost. Ta lidem zbaveným všech práv a osobních svobod dávala pocit morálního vítězství, příležitost se v tichosti zasmát; hloupost jedněch byla pro ty druhé za drátem studnicí jasnějších a veselých okamžiků.

Karel Šťastný posbíral výroky bachařů, členů ozbrojených složek Ministerstva vnitra a po letech, když se těžké vzpomínky zotavily a přetavily, k těmto perličkám vytvořil kresby.

Těm, kteří prožili vojnu, ji svým humorem možná připomenou, ale jestliže se zamyslíte a prohlédnete si kresby v tichosti podrobněji, objevíte daleko víc. A dost možná vás zamrazí, když si uvědomíte nejen debilitu těch, kteří byli vyvoleni hlídat elitu našeho národa, ale především zoufalost zážitků a situací, na jejichž podstatě kresby vznikly.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.