Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KNIHA: Bitva vzducholodí

diskuse (1)

Bitva vzducholodí je v pořadí čtyřicátá první kniha české série Agent JFK, již kdysi (2005) iniciovali Miroslav Žamboch a Jiří Procházka (první příběh Pašerák od Žambocha znovu vyšel roku 2012).

Tato báječná dobrodružství pro děti i dospělé patří do určitého světa a prochází se tu dimenzemi a časem, ale snadno můžete ony knihy pochopit a pobrat samostatně: asi jako tomu je již u (desátého) pokračování Jeruzalémský masakr motorovou pilou (od Neffa), které není do sady úplně zakleté a má potenciál na rozsáhlejší román (s potenciálním titulem Práh bolesti).

Vladem Ríšou pro tuto sérii vymyšlené dobrodružství s bitvou vzducholodí navíc uzavírá jeho vlastní trilogii, volně vsazenou do téhle série a věnovanou legendárním Bigglesovi.

Ríšova letecká trilogie byla zahájena knihou Pašeráci v oblacích (2008) a prostřední část se zove Válka pašeráků (2010). Nezdolného kapitána Biggleswortha dokázal Vlado přemístit do světa agenta Johna F. Kováře bez problémů a aniž by mu poskvrnil nebo překroutil charakter.

Kovář je tu svobodomyslnou součástkou společnosti „Durand a spol: Import & Export“ a jako čtenáři akceptujte, o to lze poprosit, premisu, podle které je Adolf Hitler právě podruhé zvolen říšským kancléřem… a nacisti pochmurně dominují Evropě, nebo valné její části. S nepřekonatelným agentem se vydáváme z Anglie k nám do Prahy a pokračujeme i s hrdinným Bigglesem (a našimi vlastenci) na Sibiř. Ne do vyhnanství. Román s aktuálními konotacemi ovšem vznikl už během „koronavirového“ roku 2020.

„Biggles chvíli jen tak pro radost oblétával mohutného obra (vzducholoď) a John Kovář si připadal jako muška, která obtěžuje slona.

Pilot několikrát proletěl blízko nosu vzducholodi, aby si její mechanik uvědomil, že ho bude zapotřebí. Pak Biggles nalétl nad vzducholoď odzadu a pomalu sestupoval k jejímu povrchu. Nakonec prakticky srovnal rychlost a pomaloučku polehoučku posadil Bejbinu skoro přesně na výtah. Jen krokem dojel k místu, kde kola zapadla do připraveného hlubokého žlábku, a tím provizorně zakotvil.“

Vlado Ríša má zásadu, podle které nikdy nedělá z trilogií tetralogie, pentalogie atd. Prý docela dobře stačí, a to i tomu nejzářivějšímu hrdinovi, trilogie. Ríša to již má vyzkoušené a cítí to jaksi intuicí, ale už to pravidlo stejně porušil - a vizme jeho sadu příběhů o Conanovi, Jich je nejméně sedm; takže se, tipuji, taktéž v sérii JFK ještě dočkáme nějakého Bigglesova přistání, ale nejen přistání; hlavně dalších Bigglesworthových vzletů.

A kapitán William Earl Johns, který sekal bigglesovky jako cvičky od let dvacátých až do konce let šedesátých, se určitě kvůli Ríšově produkci v hrobě neobrací, řekl bych. Možná je naopak rád. Moc se mi líbí, že Vlado Ríša nestaví Bigglesovi pomník a nedělá z něj úplného Supermana. Nechává jej pomenším, ba křehkým. Ale… Nemá se prozrazovat příliš, tady ovšem budeme svědky i úplného letcova vyčerpání, kdy upadne do bezvědomí za kniplem.

Letoun „Bejbina“ jde k ledové zemi a nebít zásahu Johna Kováře, všichni by umřeli. Ale John to zvládne. Lépe by nebodoval ani Indiana Jones ve skvělém Nástroji osudu (film):

Když byli dva metry vysoko, přitáhl lehce knipl k sobě a zvedl tím nos letadla. Ztratilo rychlost, propadlo se a tvrdě dopadlo do sněhově-ledové krusty. Pád urazil podvozek a Bejbina klouzala po pláni jako podivné velké sáně. Ujela asi sto metrů a s tichým skřípěním sněhu dokončila svoji poslední pouť.

John Kovář se odpoutal a ztěžka vylezl ven. Chvatně zamířil k bezvědomému Bigglesovi. Uvolnil pásy a vytáhl ho z pilotní kabiny. Stále ještě měl obavy, aby nevybuchl motor a vrak nezačal hořet. Kovář položil Bigglese na záda a vlekl ho po sněhu dál od vraku. Rezepnul mu kožich a zjistil příčinu mdlob. Jedna z kulek z messerschmittova kilometu Schwearban 7,62 mm zasáhla pilota do nohy a rána silně krvácela.

Naše srdce ale nesmějí krvácet, i proto ne, že série pokračuje už osmnáctým rokem. A jak zní stálý její slogan, vlastní svět si každý musíme zasloužit. To jistě. Ale i sám Biggles (jemuž navíc v předchozí části zemřela jeho milá) může být nakonec krutě zaskočen a vysílen… Jsme jen lidé, i v dobrodružných sériích, a onu ZÁSLUHU si proto smí k dobru (a s pánem Bohem) protentokrát ke cti připsat agent J. F. Kovář (jak mezinárodně jeho jméno zní!), Bigglesův kámoš, teď i zachránce.

fen

Vlado Ríša: Bitva vzducholodí. Ilustrace Petr Vyoral. Redakce Milena Matějková a Františka Vrbenská. Vydal Stanislav Juhaňák – Triton. Praha/Kroměříž 2023. 208 stran.

Bitva vzducholodí - Vlado Ríša | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

sdlk Jakub Sedlák
17. 7. 2024

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz