30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


JAZYK: Třetí pohlaví už máme. Teď ještě třetí i/y

7.12.2018

Napadlo mě kdysi, koho to napadne a začne to vážně „řešit“. Onu nesnesitelnou diskriminaci v gramatice. Jen považte: Vepři v chlívku a ženy u stolu mlaskali (pardon). Prasata mají přednost před dámami.

Tedy z hlediska jazykového. Myslí si to socioložka Jana Valdrová. Nepřišla s tím dnes, tuto gender tezi hlásá už řadu let. Nejméně osm, možná víc. To pouze toto úterý (4/12) s tím přišly Lidové noviny. V článku Michaely Těšínské „Je v češtině pes víc než žena? Mateřský jazyk straní mužům, upozorňuje socioložka“.

Jak tedy větu v perexu napsat, aby odpovídala požadavkům Jany Valdrové a spol? Tedy jaké i/y v 3. osobě množného čísla slovesa „mlaskat“ neboli v přísudku napsat. Verze „A“ (s měkkým i) je urážející, byť mluvnicky správná, verze „B“ (Vepři v chlívku a ženy u stolu mlaskaly.) urážející snad není, ale ani gramaticky správná.

Podobných příkladů existuje bezpočet. Co s tím? Vymyslet třetí i/y? Tady je jedna z možných variant (návrh autora blogu - psací verze):

rod

Jenomže, to by nestačilo. Musela by se zásadně změnit česká gramatická pravidla, tzv. priorita rodů daná vzorcem mužský životný > mužský neživotný/ženský (střední rod nechme stranou). Ale proč vlastně měnit něco, co funguje a co má za sebou tak dlouhou tradici? Jenom proto, že absolutní minorita vyznává nějaký módní trend?

Když jsem připravoval tento článek, našel jsem na blogu iDNES příspěvek Vladky Spidlové (jméno je bez interpunkce) s titulkem „Genderová lingvistika“. Napsán byl 12. ledna 2010 a v reakci na názory Jany Valdrové se v něm píše:

Svět se prostě zbláznil a suchá, holá gramatická pravidla zaměňuje za diskriminaci žen, namísto toho, aby řešil postavení ženy a muže ve společnosti v reále ... proč matky s malými dětmi hledají obtížněji místo než stejně staří muži, proč mají ženy za stejnou práci na stejné pozici prokazatelně nižší platy, proč jsou prokazatelně diskriminováni otcové při rozhodování o péči o děti při rozvodovém řízení ... atd, atd. ... Tohle přece není v mluvnici, ale v myšlení!!! A násilné roubování nějakých gramatických patvarů na myšlení lidí nic nezmění, naopak ... poctivou snahu , ať mužů či žen, o - módně řečeno - genderovou rovnoprávnost leda tak zesměšní. --- Jsem ženská ... ale rozhodně mi nevadí mluvnická „přednost rodu“ - kdy si holky a kluci hráli na písku. Nějaké i se tam napsat musí ... a psát podle genderově správného vzoru i/y ... no není to nesmysl????

Je.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.