Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HUDBA: Jaroslav Seifert v tóninách Miroslava Palečka

diskuse (1)
Podle pověsti se Jaroslav Seifert, jeden z nejvýznamnějších básníků v dějinách českého písemnictví, čas od času po sepsání nějaké básně buď zamyslel u stolu, nebo se odebral do kuchyně, aby si právě dopsané verše pobrukoval. Chtěl patrně vědět, jak by zněly, kdyby to byly písně.

Jaroslav Seifert nalezl v Miroslavu Palečkovi svého skladatele.

Podle pověsti se Jaroslav Seifert, jeden z nejvýznamnějších básníků v dějinách českého písemnictví, čas od času po sepsání nějaké básně buď zamyslel u stolu, nebo se odebral do kuchyně, aby si právě dopsané verše pobrukoval. Chtěl patrně vědět, jak by zněly, kdyby to byly písně.

Notové záznamy se sice nedochovaly, asi ani nikdy nevznikly, ale pravda je, že Jaroslav Seifert řadu svých básní označil názvem Píseň.

Když básně Jaroslava Seiferta čtete, zní na první pohled obdivuhodně prostě, bezmála jednoduše. To je snad to nejtěžší umění pro spisovatele, ať píše básně nebo prózu: psát tak, aby to vypadalo a znělo jednoduše. Ta jednoduchost je ovšem zatraceně zdánlivá, a dá hodně práce, aby každé slovo bylo tam, kde má být, a aby vyznělo tak, jak vyznít má. A aby nevypadalo jako nějaká schválnost.

Hudba Miroslava Palečka také zní na první pohled obdivuhodně prostě, bezmála jednoduše. I pro skladatele je to strašná práce. Stejně jako u básníka jde o zdání. Dosáhnout jednoduchosti je těžká dřina. Navíc je tu ještě jedna náramná potíž: většina současných hudebních skladatelů (ano, zdaleka ne všichni, ale přece jen mnozí), zdá se, má pocit, že po Mozartovi nebo po Beatles se už nedá vymyslet nic nového. Uchylují se proto k nejrůznějším vylomeninám, které buď trhají sluch, nebo jsou plny nejrůznějších parádiček.

Palečkovo zhudebnění Seifertových veršů na cédéčku jménem Písně domova spojuje jedna zásadní vlastnost: pokora.

Písně domova

Ale ano, Paleček by zajisté uměl ozdobit všech těch sedmnáct skladeb nejrůznějšími kudrlinkami. Sám je samozřejmě dovede zahrát na svých kytarách, a umí si vybrat spoluhráče, kteří by to na svých nástrojích zvládli také.

Kromě Palečka samotného (zpěv, akustická kytara) doprovází Seifertovy verše Pavel Fořt (akustická a elektrická kytara), Karel Fořt (basové kytary), Michal Petřík (klávesy), Jan Marhoul (akordeon), Václav Cháb (trubka), Jiří Podrázký (příčná flétna), Viktor Mazáček (housle), Jiří Poslední (viola) a Jakub Dvořák (violoncello).

Paleček své skladby aranžoval společně s Pavlem Fořtem a výsledek zní kouzelně. Tak, že si posluchač říká, že se ty básně snad ani jinak zhudebnit nedaly.

Jak zmiňuje sám Paleček, celé to vlastně vzniklo náhodou: hledal něco na internetu a místo hledaného narazil na Seifertovu báseň Hora Říp. Dal se do čtení. Najednou se mu do hlavy vloudil hudební nápad, který ho zaujal. I začal vyhledávat další Seifertovy verše a hned další byla Píseň o lásce.

Není snad ani s podivem, že Hora Říp tuto nahrávku otevírá a Písní o lásce cédéčko končí.

Od nápadů k uskutečnění ale byla cesta dosti klikatá. V první řadě museli souhlasit Seifertovi dědicové. Ti, když jim Paleček předestřel svoji představu, přikývli.

Pak se museli najít lidé, kteří by nahrávání celé věci nějak podpořili. Je mi ctí tyto zastánce dobrého nápadu zde vyjmenovat: Ing. Oldřich Svoboda, Montix a.s. Dále: Radek Uhlíř a Ing. Pavel Zbránek, Transmo a.s. Přidali se též MUDr. Tomáš Fiala, Dana a Igor Čihákovi, René Lelek, Ivan Rejmon a JUDr. Tomáš Sokol.
Zvláštní dík patří, jak napsal Miroslav Paleček, Lacu Mikovi.

Cédéčko vypadá výborně jako celek. Na přední a zadní straně obalu jsou fotografie od Martina Kubici, uvnitř jsou výstižné obrázky, většinou z natáčení ve studiu Ginger ve Voticích, částečně od téhož Martina Kubici, pár od Palečka a pár archívních. To celé dal graficky dohromady Ivo Vičar za edičního dohledu Karla Deniše.

Díky Supraphonu, že tuto nahrávku vydal.

Po albu jménem Ježkárny, v němž Miroslav Paleček vzdal hold svým oblíbeným autorům Osvobozeného divadla (V+W+Ježek) co interpret, oslavil teď své pětasedmdesáté narozeniny tím, že vzdal hold básníku Jaroslavu Seifertovi, tentokrát ale ne jen jako interpret, ale také jako autor.

Ve dnešní uspěchané době, kdy si málokdo najde čas, aby se začetl do knihy, natož pak do knihy veršů, podal Miroslav Paleček nádherné básně Jaroslava Seiferta tak, aby se do nich zaposlouchal a pak, doufejme, i začetl i ten nejuspěchanější z nás.

Palečkovi i nám přejme, aby měl podobných nápadů co nejvíce.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Jaroslav Totušek
13. 7. 2024

Když vlastní malé knihkupectví cynický a životem znechucený hrubián, každému musí být jasné, že se...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které podle...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz