23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


GLOSA: Kéž bychom ji měli i my

24.4.2010

Kdo? My, Češi. A koho vlastně? Přece rodinu Rothschildů. A on ji někdo má? Ano.

Tento příběh je ze země, v níž jsou vysoce ceněny knihy. Stojí tam i Národní knihovna. Nachází se drahný čas v univerzitním komplexu - a v tom je právě ta potíž. Jedná se o poměrně starý objekt, v němž chybí moderní infrastruktura. Proto nemůže zájemcům nabídnout takový standard služeb, jaký je v knihovnictví 21. století obvyklý.

Co tedy zbývalo jiného než postavit knihovnu novou. Proto byla přijata patřičná legislativa, která stanovila, že o výstavbu a provoz připravovaného objektu se bude starat Společnost Národní knihovny. Z poloviny bude vlastněna vládou, ze čtvrtiny univerzitou a o zbývajících 25% se podělí státní a veřejné instituce.

Na řadu přišla i otázka peněz. Vystavět a uvést do života nový chrám knihy přijde na několik miliard korun. Kde je ale vzít?

Tady si musíme nalít čistého vína. Jakkoli výše uvedené informace mohly vyvolat dojem, že řeč je o České republice, není tomu tak. Ve skutečnosti hovoříme o Izraeli.

Před několika dny Sedmička, jak familiárně nazýváme izraelské internetové zpravodajské médium Aruc Ševa (Kanál 7), přinesla informaci o tom, že předseda jeruzalémské vlády Benjamin Netanjahu se setkal s několika členy rodiny Rothschildů v čele s lordem Jakobem R.

Poděkoval jim za slib darovat jeho zemi více než 150 milionů dolarů (cca 2,8 mld Kč) na výstavbu nové Národní knihovny. Nahradit má dosavadní objekt nacházející se v areálu Hebrejské univerzity v kampusu Givat Ram. Netanjahu hostům řekl, že kabinet vyčlenil pro knihovnu pozemek v metropoli v prestižním vládním komplexu Kirjat Haleom.

Jsem dalek toho, abych srovnával budoucí Národní knihovnu v Jeruzalémě s Kaplického blobem. Jen jsem se nechal na chvíli unést fantazií a zkusil si představit, jak by se asi věci kolem Národní knihovny ČR vyvíjely, kdybychom i my měli v zahraničí tak štědré dárce a na nejvyšších místech vstřícné politiky.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.