21.2.2020 | Svátek má Lenka


FEJETON: Vkus hudebních redaktorů 2013

3.10.2014

Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (OSA) udílí každoročně ceny. Ve svém magazínu č. 02/2014 píše: „Jako jediné v České republice jsou tyto ceny udělovány na základě zasílaných statistik rozhlasových a televizních vysílatelů, jedná se tedy o skladby a autory, které jsme mohli v loňském roce nejčastěji slyšet v českém éteru.“ Ponecháme agenturu OSA ve víře, že nás obklopuje éter, ale pokud se týče ocenění, dovolíme si zpřesnit: jde o skladby a autory, které příslušní redaktoři nejčastěji vybrali a zařadili do vysílání. Populární skladbou roku 2013 se tedy na základě výběru zmíněných redaktorů stala píseň Cesta autorů Richarda Krajča a Petra Harazina:

Víme už také, která skladba byla v roce 2013 nejčastěji žádána – v různých provedeních – na serveru You Tube. Tady je:

A teď už se mohu věnovat – jako internetový diskžokej – vlastnímu výběru bez ohledu na letopočet. Pobaví vás snad ukázka jazzových houslí, ze kterých by měl jistě radost i jejich vynálezce Stéphane Grappelli; ostatně ho vydatně připomínají. Našel je pan George Wein, ročník 1925, který je pokládán za největšího jazzového impresária. Už od dětství hrál na klavír a během studia na Bostonské univerzitě založil vlastní kapelu. Dnes mimo jiné vede Newport All Stars a s čichem zkušeného promotéra zve pozoruhodné hosty, jakým byla třeba právě houslistka Regina Carter:

Také New Orleans má svou Stodolní ulici. Jmenuje se Bourbon Street a byla a je pochopitelně oslavována i hudebně. Skladba se jmenuje Bourbon Street Parade a jejím autorem byl neworleanský jazzový bubeník Adolphe Paul Barbarin. Zahráli si ji mnozí, takhle ji v roce 1991 představil Wynton Marsalis:

A dnešní New Orleans? Třeba na Royal Street koncertuje Tuba Skinny, kterou vede trumpetistka Shaye Cohn, což je dcera kdysi velmi populárního tenorsaxofonisty, skladatele a aranžéra Al Cohna. O svém repertoáru říkají, že je z dvacátých a třicátých let minulého století:
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.