7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


FEJETON: Hudba milosrdná

20.7.2011

Byla to nějaká strašná klukovina, která malého Jirku Dvořáčka připravila o pravou ruku. Jeho pravačka od toho tragického okamžiku končí pahýlem těsně nad zápěstím, který Jirka, vždy čisťoučce oblečený, ukrývá v rukávu.

Jednou ho potkal pan Krauskopf, nový ředitel hudebky, tehdy Lidové školy umění, který se teprve nedávno přistěhoval, a ptal se, cože to v rukávu schovává. Zaražený Jirka si rukáv povytáhl a teď se zas pro změnu zarazil pan ředitel. Ale rychle se z vlastní trapnosti vzpamatoval a řekl Jirkovi, ať za ním odpoledne přijde s tatínkem do školy, že jim něco moc pěkného chce ukázat. Jirka vysvětlil, že tatínka nemá, a že tedy přijde s maminkou. A opravdu přišli.

Po obřadném uvítání jim pan ředitel ukázal slibovaný zázrak. Úplně nový, třpytící se lesní roh z Kraslic. Jediný žesťový nástroj, jehož ventily se ovládají prsty nikoli pravé, ale levé ruky! Kdežto pravá je stále schována v onom velikém trychtýři, aby tu více, tu méně kryla vycházející proud vzduchu a tím umožňovala vznik dalších a dalších tónů. A k takovému krytí proudu vzduchu dokonce nejsou nutné ani žádné prsty.

Pan ředitel pak všechno předvedl názorně. Zahrál kousek známé písně Už troubějí a sdělil, že škola by Jirkovi nástroj zapůjčila a učil by ho on sám, osobně, a to zcela zdarma. Maminka, ustaraná dělnice z místní pekárny, tedy pracující výhradně v noci, měla slzy v očích, neříkala nic a jenom panu řediteli tiskla obě ruce, pan ředitel byl z toho všeho už také naměkko, honem je vyprovázel ke dveřím a Jirkovi oznamoval, že začnou ihned, takže se má dostavit do první hodiny už zítra v pět.

Teď už je z Jirky Dvořáčků velký mužský. Jediný hornista Amatérského symfonického orchestru, naprosto spolehlivý a s krásně lahodným tónem. Sedí hned vedle tesařského mistra a trombonisty pana Holíkovského, kterému chybí na pravé ruce ukazováček, takže hraje na trombon tahový, kde není ukazováček nutně zapotřebí.

Ano, hudba dokáže být milosrdná.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.