13.4.2021 | Svátek má Aleš


ROZHOVOR: Jenom jméno úspěch v podnikání nezajistí

18.10.2019

Ministerské křeslo vyměnil za působení ve své úspěšné firmě. Jihočech Martin Kuba, který v letech 2011 – 2013 působil jako ministr průmyslu a obchodu ve vládě premiéra Petra Nečase, soudí, že mnoho politiků vůbec neví, co všechno podnikání znamená a kolik je s tím práce.

Co nyní dělá bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba?

Tak především se věnuje dobře fungující a prosperující firmě. Před pár lety jsme se sešli s kolegy nad tématem, který se týkal vývoje Battery Boxu. To je takové úložiště pro energii z obnovitelných zdrojů. Kluci mně ukázali, v jaké fázi to mají. Dohodli jsme se, že bychom na tom v závěru pracovali společně. Já jsem byl spíše ten, který se staral o to, abychom se s tímto projektem stali konkurenceschopní. To se nakonec povedlo, dostali jsme za náš výrobek různá ocenění, například v roce 2017 za nejvíce inovativní výrobek na stavebním veletrhu FORARCH a v roce 2018 dokonce Quality Innovation Award, což je světová inovační cena, kterou jsme přebírali ve Španělsku. Ten projekt se obrovsky rozběhl a my jsme se stali nejprodávanějším bateriovým systémem na trhu.

V rámci České republiky?

Ano, v rámci České republiky a nyní už začínáme i s vývojem. Tento týden jsme dělali například instalace ve Velké Británii. Je s tím hodně práce. Ono dostat to z garáže do fungující firmy není jednoduché. Pro mě jako bývalého ministra je to zajímavá zkušenost, protože mnoho politiků vůbec neví, co všechno takový proces vybudování startupu znamená a kolik s tím je práce.

Můžete nám vysvětlit, k čemu vlastně slouží takový Batery Box?

Je to zařízení velké zhruba jako lednička, které slouží k tomu, aby ukládalo elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, u nás v České republice hlavně ze solárních panelů, které máte na střeše. Nevýhodou solární energie je, že když slunce svítí přes den, tak je elektřiny moc, která naopak zase chybí večer po západu slunce. Náš systém umí tento nedostatek odstranit, když si během dne schovává do zásoby přebytečnou energii. Velkou část roku se pak lze obejít bez elektřiny ze sítě. Tento systém funguje v režimu offgrid, to znamená, že když vypadne elektřina, tak to lidé ve svém domě vůbec nepoznají, protože se elektrický proud automaticky přepne na náš systém a dům funguje na elektřinu, která je uložená v BatteryBoxu.

Jak dlouho může být například dům zásobován pomocí systému Battery Box?

Systém se nastavuje pro každého konkrétního klienta, aby byla ideální kombinace výroby elektřiny s ukládáním. Od jarních měsíců až do podzimu dům může fungovat v podstatě bez elektřiny ze sítě. Je ovšem jasné, že když vám vypadne elektřina třeba večer, když už se v panelech na střeše nevyrábí, tak v té chvíli jedete pouze na tu, kterou máte uloženou v bateriích. Pokud zapnete doma všechny možné přístroje, začnete péct, uklízet, prát apod., tak ta spotřeba bude větší a baterie vám vydrží logicky kratší dobu, než když budete v tomto režimu energii využívat jenom třeba na základní provoz domácnosti. Obecně je naše zařízení koncipováno tak, že po většinu roku nemusí lidé brát elektřinu ze sítě a mohou si odečíst zhruba 60 – 70 % nákladů.

Pomohla vám zkušenost z vrcholové politiky v podnikání?

Nebudu zastírat, že moje jméno je díky mému působení na ministerské pozici známější, a tak se lidé se mnou asi baví jinak, než kdyby o mně nic nevěděli. Na druhé straně je u našeho produktu důležitá kvalita a konkurenceschopnost na trhu. Bez toho bychom nemohli uspět a moje jméno bylo k ničemu. Když soutěžíte s 350 firmami ze 17 zemí světa o Quality Innovation Award, tak tam na vaše jméno není nikdo zvědavý. Takže si nesmyslím, že by moje působení v politice ovlivnilo moje podnikání. Tady jsou důležitější jiné vlastnosti, například manažérské schopnosti řídit firmu.

Plánujete někdy návrat do vrcholové politiky?

Tak já jsem v politice pořád. Jsem předsedou jihočeské regionální rady Občanské demokratické strany, dále předsedou klubu zastupitelů ODS, jak v jihočeském krajském, tak v českobudějovickém městském zastupitelstvu. Akorát je naše strana v obou případech v opozici. A to samé platí i pro Poslaneckou sněmovnu. Logicky jsou vždy více vidět lidé, kteří jsou v uvolněných funkcích. Jinak já jsem homo politicus, jsem člověk, který se o věci kolem sebe zajímá a snaží se svět kolem sebe aktivně utvářet. Spíš vždycky budu tím, kdo se snaží, aby věci kolem fungovaly tak, jak myslím, že je to správně, než bych si od někoho nechal diktovat, co mám dělat.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.