25.6.2021 | Svátek má Ivan


OBCHOD: Kdopak by se Číny bál

6.11.2014

Masáž na předvánoční nákupy letos začala zase o pár dnů dříve. Toto upozornění je možná až moc časné – takto s předstihem je totiž možné si mnoho drobností objednat přímo od pramene - tedy přímo z Dálného východu. A i když se to může na první pohled zdát jako velký hazard a vyhozené peníze, při dodržení několika jednoduchých zásad lze možná rizika celkem spolehlivě pokrýt.

Předně, nelze přesně odhadnout, kdy vám objednané zboží opravdu přijde, takže ne vše je vhodné v Číně napřímo kupovat. Mých asi sto zásilek za poslední rok dorazilo v poměrně širokém intervalu od 11 do 70 dnů od objednání, přes 90% z nich se „vešlo“ do rozmezí 15 až 30 dnů. U doporučených zásilek přitom lze vysledovat, kde se „zasekávají“ a najít tak slabá místa. Bohužel, jednomu se vyhnout nelze – totiž vyměňovací poště v Praze, kde může trvat i týden, než zásilka „propadne“ do vnitrostátního oběhu. Problematický je pouze týden kolem lunárního Nového roku, kdy se obchod i poštovní služby na celém Dálném východě zastaví.

Obecně, nejrychlejší dodání je Čínskou poštou přes Šanghaj (typicky 15 dnů), ale poštovní služby dalších států (Hong kong, Singapur, ale třeba také Švédsko či Nizozemí) jsou jen o málo pomalejší (obvykle 18 až 21 dnů). Nejméně jisté je dodání Čínskou poštou, pokud zásilka je poslána přes Peking. Na tamním letišti si některé zásilky „počkaly“ i dvacet dnů, nicméně drtivá většina zásilek dorazila do měsíce od objednání (a je přitom vedlejší, jestli zásilka byla podána doporučeně nebo ne). Pochopitelně, lze si připlatit za doručení např. do týdne, zde ale cena za dopravu obvykle převyšuje cenu zboží (v mém případě, kdy ceny zásilek se vejdou do bezcelních limitů EU). Obchodníci přitom uvádějí, kudy k vám zboží poputuje, takže je možné si vybírat i podle toho. Konečně, pokud zboží nedostanete do předem určené doby (obvykle 39 dní), obchodník vám vrátí peníze.

Dále je důležité si vybrat správný obchod. Mě se osvědčila dvě „tržiště“ – Ebay a Aliexpress. Sice je nabídka dost nepřehledná, protože jednu stejnou věc mohou nabízet i stovky obchodníků. Obě však ukazují, jak s jedním každým obchodníkem byli spokojení ostatní zákazníci a tržiště zároveň slouží jako nestranný arbitr v případě problémů. Díky tomu je komunikace s obchodníkem poměrně věcná a rychlá, neboť špatná recenze zhoršuje obchodníkovi vyhlídky na budoucí prodeje. I proto byly všechny mé reklamace zatím vyřízeny k mé spokojenosti. Navíc, přímá konkurence ceny snižuje a jsou tak často nižší než u obchodů typu DealExtreme, BuyInCoins nebo BangGood. Na obou tržištích je možné platit platební kartou, na Ebay je vhodné si zřídit účet u Paypal. Řada českých bank přitom umožňuje spravovat platební karty v reálném čase, takže je možné si kartu „odemknout“ pouze na dobu vlastní transakce.

Každé z tržišť má své výhody. Na Ebay lze (při troše trpělivosti) narazit v aukcích na velmi zajímavé ceny, na Aliexpressu se zase zboží takřka vždy zasílá jako doporučená zásilka, takže máte dost přesnou představu, kde se zboží toulá (obchodníci na Ebay posílají zboží doporučeně až od určité částky, typicky od 30 dolarů výše). Není také bez zajímavosti, že stejný prodejce nabízí na obou tržištích stejné zboží za různé ceny.

Důležité také je uvedení hodnoty na zásilce. Když totiž na zásilce není uvedena její cena, Česká pošta takovou zásilku automaticky postupuje do celního řízení a za tento úkon (a zároveň další několikadenní zdržení zásilky) si naúčtuje 96 Kč, které musíte zaplatit i v případě, že neplatíte clo ani DPH. (A v případě, že se necháte Českou poštou zastupovat, protože vyměřovací poštu máte z ruky a dostavit se v úředních hodinách je pro vás neřešitelné, platíte navíc i za toto zastupování.) Řešení je jednoduché – u každé transakce upozornit prodejce, aby cenu zásilky určitě uvedl. V jednom případě se stalo, že prodejce na to zapomněl, nicméně těch 96 Kč mi následně proplatil. Všechny ostatní zásilky s cenou menší než 22 Eur prošly automaticky bez zdržení, takže důsledné upozornění na uvedení ceny zásilky se určitě vyplatí.

Ne vše se ale vyplatí v Číně kupovat. Časté jsou problémy s paměťovými kartami (kdy karta nemá inzerovanou rychlost ani kapacitu) a některé položky jsou v Číně kupodivu dražší než u nás (sem patří opět paměťové karty). Přesto, mnoho věcí lze v Číně pořídit za zlomek evropských cen. Osobně kupuji různé periférie a čidla na mé experimenty s Arduinem, příslušenství k PC, kameru do auta (pravda, zde jsem musel počkat, až cena vyhlédnutého modelu spadne pod 25 dolarů), ale třeba i módní doplňky. Můžete tak na vánočních dárcích dost ušetřit a pokud náhodou nepřijdou včas, necháte si vrátit peníze a ještě budete mít dost času je nakoupit u nás.

Podle mých zkušeností je nákup z Dálného východu jistější než u některých e-shopů z českých luhů a hájů. Mezi vámi a obchodníkem je totiž stále správce tržiště, který jako nezávislý arbitr řeší spory. I díky tomu se obchodník snaží v první řadě především domluvit. A opravdu se mi nestalo, že by mi čínský obchod poslal zjevně používané a poškozené zboží (jaké mi poslal jeden český e-shop s potřebami pro patchwork) a případné problémy se zbožím byly vždy vyřešeny k mé plné spokojenosti (posláním nového kusu, vrácením peněz nebo slevou z ceny). Zjevné podvody (např., když prodejce zboží označil jako odeslané, nicméně příslušná poštovní zásilka místo v Praze-Ruzyni přistála v Milwaukee) vyřešil Aliexpress do 48 hodin poté, kdy je mohl vůbec zjistit ze svých systémů.

Převzato z blogu autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.