2.6.2020 | Svátek má Jarmil


GLOSA: Temelín s otazníky

11.7.2012

Po nezájmu občanů ve Vídni a v Paskově proběhlo nedávno k dostavbě – tentokrát ze zákona – veřejné slyšení v poloprázdné hale i v Českých Budějovicích.

Tón tam navodil rakouský ministr životního prostředí s tím, že Rakousko nebude s Temelínem a jakoukoli výstavbou nových reaktorů nikdy souhlasit. Nabízí proto ČR při obdobném přístupu spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů, jenže ty jsou u nás neúnosně draho dotovány.

Záměrem zákona o posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA) má být diskuse mezi příznivci a odpůrci dostavby 3. a 4. tlakovodního reaktoru o výkonu 3400 MW a s životností 60 let. Veřejnost však zastupují placení aktivisté hájící zahraniční zájmy.

Jejich trvalý nesouhlas vychází hlavně z neobjektivní propagandy, z neznalosti, z finanční zainteresovanosti i neochoty alespoň si důkladně přečíst předloženou velmi objemnou odbornou dokumentaci s mnoha přílohami. Iniciativy a aktivisty nelze považovat za ekology. Bohužel jsou stále některými redaktory ČT a Radiožurnálu takto zviditelňováni.

Opakující se nesouhlas odpůrců jádra např. s úložišti vyhořelého paliva, radioaktivními výpustmi, obnovitelnými zdroji, už byl více než stokrát neúspěšně vysvětlován. V duchu zákona budou však připomínky opět zapracovány do dokumentace, zpracovávané po dobu čtyř let včetně zjišťovacího řízení oprávněnými osobami s licencí. Skutečností je, že dosud probíhá výběrové řízení na tři zahraniční dodavatele technologií. Dokumentace proto dozná dalšího rozšíření.

Chci sdělit, že předložený materiál je pouze jedním z podkladů pro další dlouhodobé správní řízení. Podle nedomyšlené novely k předmětnému zákonu se mohou aktivisté s nesouhlasným stanoviskem k dokumentaci EIA dlouhodobě odvolávat u Správního soudu a celé správní řízeni do nekonečna prodlužovat.

Právo, 7.7.2012

Autor je oprávněnou osobou k posuzování EIAMáte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.