14.5.2021 | Svátek má Bonifác


GLOSA: Socialistický pohrobek?

29.2.2008

Diskuse o tolerování stravenek coby přilepšení zaměstnancům je doprovázena zbytečnými poznámkami o jejich výjimečnosti, které prozrazují, že autoři žijí ve světě svých představ. Komentátor Páral (MfD 27. 2.) si zjevně nedal žádnou práci, když plodil svůj nesmysl o stravenkách. Za titulek k obrázku tvrdící, že stravenky jsou ve světě unikát, asi nemůže (to bude kvalifikovaná práce titulkového editora), za tvrzení v článku, že stravenky jsou jen u nás a ve Francii, už ano.

Existuje něco jako internet a Google a není problém zjistit, že např. Sodexo (dříve Sodexho Alliance) je dokonce ve Fortune 500, působí v 76 zemích, má obrat skoro 12 mld. euro, přes 800 tisíc klientů a 14 milionů příjemců. Ticket restaurant ticketsresto.com působí ve 40 zemích, obrat má skoro 10 mld. dolarů, klientů 430 tisíc a příjemců je 30 milionů. Existují i další mezinárodní stravenkáři (Chequer Dejeuner aj.).

Nejde tedy o nic česky zaprděně exkluzivního, ani o ekonomického exota. Jde jen o další ukázku novinářského šlendriánu.

Samotné stravenky nejsou nic, kvůli čemu by se měl zbořit svět. Už teď je praxe v jejich poskytování rozdílná: někde je dají bez ohledu na odpracované dny, nemoc či dovolenou, jinde hlídají každou neodpracovanou minutu. Někdo přispívá 50 %, jiný 90 %. Jedni dávají stravenky v hodnotě 60 Kč, jinde dvojnásobek.

Z toho soudím, že už teď se na to firmy dívají především jako na psychologický prvek motivace. I leckterý generální ředitel má lepší pocit, když má něco levně nebo (skoro) zadarmo. Ale stávkovat kvůli tomu, jako vyhrožují odbory? To je dětinské a populistické.Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.