Pondělí 17. listopadu 2025, Den boje za svobodu a demokracii
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Málo publikovaná zpráva EPA

Dlouho odkládaná zpráva EPA (americké ministerstvo životního prostředí) „Biopaliva a životní prostředí“ dokládá, že biopaliva obsahující etanol vyrobený z kukuřice a sojových bobů způsobují vážné škody přírodě - negativně ovlivňují kvalitu vody, vzduchu i půdy. Zvětšila se rozloha monokultur soji a kukuřice pěstovaných pouze za účelem průmyslového zpracování na etanol.

Federální vládou nařízené míchání 10 % lihu do benzinu, RFS (Renewable Fuel Standard) z roku 2005, je příčinou vyšší produkce biopaliv, jejímž nepřímým důsledkem je například přemnožení některých druhů sinic v jezeře Erie, které konsumují enormní množství kyslíku z vody a způsobují hypoxyi.

Dalším negativním dopadem na přírodu je zvýšená potřeba zavodňování (a nechvalně známé meliorace minulosti). Výsledkem je vysychání půdy a ztráta potřebných nutrientů v půdě. Navíc se v některých případech palivových směsí zvyšuje produkce škodlivých emisí. Zpráva uvádí zvýšení emisí PM2.5, ozonu a SOx v některých lokalitách. Pro RFS platí Černomyrdinovo - mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždycky. Záměrem bylo „snížení“ vlivu lidské činnosti na klimatické změny.

Rafinerie protestují, producenti kukuřice lobbují ve Washingtonu.

Bývalý šéf Trumpovy EPA - Scott Pruitt, který před měsícem resignoval po skandálu vyprovokovaném médii - byl tvrdým odpůrcem míchání etanolu do benzinu (Pruitt je z Oklahomy). Nynější šéf EPA Andrew Wheeler naznačil, že bude pokračovat v Pruittově snaze změnit striktní požadavky RSF, jenže nevyzpytatelný Trump na nedávném shromáždění farmářů v Iowě prohlásil, že v budoucnosti dovolí více etanolu v benzinu.

Čert se schovává v detailu – dovolí, nebo nařídí? Čert ví.

Aston Ondřej Neff
17. 11. 2025

Výročí nebudeme ani letos vzpomínat v pohodové atmosféře.

Mawenzi
17. 11. 2025

Z Červené Vody do Dolní Moravy

Kateřina Lhotská
17. 11. 2025

Upřímně řečeno nejde o žádné překvapení.

Gita Zbavitelová
17. 11. 2025

Režim se po červnové válce udržel u moci.

Lubomír Stejskal
17. 11. 2025

Prezident Trump si může připsat k dobru řadu pozitivních počinů.

Miloslav Novák
17. 11. 2025

Z poloprázdné tribuny za bránou stovka fanoušků spustila: „Bojujte za Česko, bojujte za Česko.“...

Lidovky.cz, ČTK
17. 11. 2025

Kvůli nebezpečí „bezprostředního výbuchu“ nařídily rumunské úřady evakuovat dvě vesnice. Ruský dron...

Lidovky.cz, ČTK
17. 11. 2025

Účastníci Koncertu pro budoucnost ve spodní části pražského Václavského náměstí dnes podpořili ve...

Lidovky.cz, ČTK
17. 11. 2025

Ve vesnici Bellobrad v Kosovu děsí místní obyvatele medvědi. Zvířata se toulají obcí za bílého dne....

Ondřej Neff
17. 11. 2025

Je dobře a je to v jistém smyslu šťastná souhra, že v jubilejních listopadových dnech vrcholí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz