Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Ať žije Iveta Bartošová...

diskuse (14)
Nemyslela jsem si, že to někdy řeknu. A přece to nakonec s jistou úlevou říkám. Já, ekonom, který vždy chtěl psát více či méně ze široka jen o ekonomice, člověk, který se nezajímá o bulvár a jména českých "rádoby"-celebrit mu znějí cize, říká: Zaplaťpámbu za Ivetu Bartošovou. A dodávám: Iveta Bartošová názorně dokazuje, že to s naší ekonomikou není zase tak zlé.

... zachránkyně naší ekonomiky

Nemyslela jsem si, že to někdy řeknu. A přece to nakonec s jistou úlevou říkám. Já, ekonom, který vždy chtěl psát více či méně ze široka jen o ekonomice, člověk, který se nezajímá o bulvár a jména českých "rádoby"-celebrit mu znějí cize, říká: Zaplaťpámbu za Ivetu Bartošovou. A dodávám: Iveta Bartošová názorně dokazuje, že to s naší ekonomikou není zase tak zlé.

Možná vám uniká souvislost. A přece je souvislost tak jasná a přímočará. Napovím:

Jeden můj spolužák kdysi odešel na stáž do Izraele. Jak už to bývá, když někdo delší čas někde spustí kotvy, stáž se změnila v manželství, manželství v otcovství, otcovství v trvalý pobyt. A tenhle můj spolužák si tuhle na jednom třídním srazu povzdechnul: "Já jsem celý pryč z vašich novin. Koupil jsem si ráno noviny a na titulce se psalo, že skvěle rostou houby!" Nikdo nechápal. A tak spolužák dodal: "No, když si v Tel Avivu koupíte Haarec, tak se dočtete akorát tak o bombách tam a bombách tady; o raketách tu a raketách onde. O houbách jsem eště nečet’." Uznala jsem, že na tom něco asi bude.

Před nedávnem jsem se vrátila z Chorvatska. Ne že by to byla má vysněná dovolená, protože mi víc říká chlad, déšť, mlha a skotské kopce (manžel tvrdí, že jsem jakýsi podezřelý deviant), ale dětičky se holt chtěly koupat, tak jsem musela přežít i nějaké to slunce. Chorvatsko právě vstoupilo do Evropské unie. A že bych zaznamenala nějaké bujaré oslavy, to tedy ne. Co jsem naopak zaznamenala, byl propastný rozdíl v náhledu na členství v EU u jednotlivých Chorvatů. Mluvila jsem s jedním velmi vzdělaným mužem z vážené lékařské rodiny. Nadšení pro Evropu z něj sálalo. Při troše zkoumání pak vyšlo najevo i to, že nebyl před lety právě nadšen rozpadem bývalá Jugoslávie. Jenomže pak tu máme ohromnou řadu Chorvatů, kteří členství v EU zrovna nevítají a své vládě vyčítají, že členství v EU si "koupila" tím, že Haagskému tribunálu vydala válečné zločince – zločince, které však podstatná část Chorvatů považuje za národní hrdiny v boji za národní svobodu. A jakkoliv v kampani před chorvatskými parlamentními volbami dnes už dominují daně, tohle téma války a vydávání zločinců je pořád citlivé a němě běží v pozadí.

Dejme tomu, že Izrael leží v místě, které je již tisícovky let nárazníkovým pásmem. Které asi ještě hodně dlouho nárazníkovým pásmem zůstane. Ale Chorvatsko? Chorvatsko je již součástí EU! A přesto žije tématy, která jsou pro našince přinejmenším exotická a ve kterých hraje nějakou roli násilí.

A u nás zatím žijeme houbařením, poměrně deštivým létem (asi si letos moc nezagrilujeme) a čas od času si zpestříme zpravodajství paní Nagyovou. Pravda, o jmenování nové vlády a o majetkových poměrech jejího ministra financí se taky docela píše, ale nejsem si úplně jistá, jestli víc pozornosti průměrný Čech věnuje nové vládě, nebo onomu deštivému počasí. Zato se mi zdá celkem jasné, že bitvu o pozornost s Ivetou Bartošovou prohrává vláda na plné čáře. Zaplaťpámbu za to! Posuzováno z tohoto úhlu pohledu, jsme vlastně celkem vysmátá země. Žádné rakety, žádné spory o pomlčku v názvu země. Ještě že tu Ivetku máme!

Ne že by to stačilo k naší prosperitě, matematik by řekl, že to není postačující podmínka; je to ale nutná podmínka. Teď ještě přimíchat pár dalších ingrediencí, jako víc stability, míň korupce, jednodušší a srozumitelnější zákony, vyrovnané veřejné finance – a máme to v kapse.

Hm, asi jsem to s tím optimismem trochu přepískla. Tak si tak říkám, že z těchto dalších nutných podmínek nemáme v kapse ani jednu…

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Převzato z Sichtarova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz