26.10.2020 | Svátek má Erik


EKOLOGIE: Vratné láhve z plastu

26.2.2019

Hysterie kolem plastových obalů pokračuje a já si kladu otázku, kým je podporována. Modlím se, aby to nebyl nikdo z MŽP.

Že se jedná o konkurenční boj je zcela jisté. Jednička na našem trhu KMV v balených vodách je hlavním podporovatelem, tzv. zálohování PET lahví. Zcela jistě si zavedením tohoto ekonomického nesmyslu upevní svou pozici na trhu. Primárním motivem asi bylo upozadění KMV v systému zpětného odběru. Odveta spočívá v tom, že je potřeba do současného, celkem úspěšného, sociálně-inženýrského projektu „hodit vidle.“

Aktuální systém provozovaný Ekokomem nás nyní stojí cca 1,5 mld. a zabezpečil dost masívní třídění odpadů. Nyní se připravuje tzv. zálohový systém bratru za stejné peníze, který slibuje „světlé zítřky.“ Měl by odstranit nepořádek v lesích. Každý si z něj odnese svoji láhev k zařízení, a to mu vrátí zálohu 3 Kč, kterou do ní investoval. Sociální inženýři avšak zapomínají veřejnosti sdělit fakt, že při počítání jak celou tuto atrakci zaplatit kalkulují s tím, že se cca 10% lahví k výkupním automatům ani nedostane nebo je automaty nevezmou. Na to, co se s těmito lahvemi stane si už může každý rozhořčený jednotlivec udělat vlastní názor. Celý životní proces budeme muset láhev opečovávat, tak jako by to byla kraslice a pak po příchodu k automatu nám namísto vrácení 3 korun zahlásí error.

Propagátoři nás nyní zásobují obrázky plných žaludků plastů v útrobách mořských živočichů. Avšak zapomínají říci, že někdo bude muset za nejméně 5 mld. zakoupit výkupní zařízení. Tuto investici samozřejmě bude muset někdo zaplatit, a že to bude spotřebitel je zcela jasné.

Resumé: pokud se nezhroutí současný systém, tak nás (občany ČR) to bude stát stále stejně. Paralelně s tímto systémem by byl provozován jiný sociálně inženýrský projekt za další 1,5 mld. Dovedu si představit budování smysluplnějších investic v infrastruktuře ČR. Laicky řečeno každý rok vyhodíme na výstavbu hladové zdi několik miliard. Když si představím, že směsný komunální odpad má výhřevnost hnědého uhlí a za ty miliardy by se každý rok dalo vybudovat jedno ZEVO, tak mi uniká smysluplnost politiky současných iniciátorů takového počínání. Obzvláště když si představím, že by se třídilo a sbíralo jen to, o co mají výrobci zájem (čirý PET, papír apod.). Pro neinformované uvádím, že jen část tříděné hmoty je zcela bez problému využita.

místopředseda krajského předsednictva Olomouckého kraje

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora

Vladimír Hošek


Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.