28.9.2023 | Den české státnosti


BIG Expert – zahraniční trhy

9.9.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 5. 9. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

graf09

Názory experta:

Leoš Strnad, CYRRUS

Americké akcie sestupují k letošním minimům z půlky června. Akcie ČEZ se vrátí do růstového módu.

Je září a na letní měsíce nevzpomínají pouze školáci. Z letní růstové rally na amerických indexech zůstávají pouze menší procenta. A i to málo trh nejspíš brzy umaže. Hlavním důvodem není nic jiného než opětovná pozornost investorů směrem k „toxickému mixu“, který akcie sužuje po celý letošní rok.

Naději, že na druhé straně Atlantiku již dokončují růstový cyklus sazeb a v příštím roce přistoupí k jejich opětovnému snížení, zmrazilo v nedávné době hned několik členů Fedu. Robustní data z amerického trhu práce, pak nikoho nenechávají na pochybách, že fundamenty v americké ekonomice zůstávají silné. A silné tak zůstávají i důvody nejen pro další růst sazeb ale i jejich ponechání na vyšších hodnotách po delší dobu.

Reakci trhů na příchozí dobrá makrodata, lze popsat slovy „čím líp, tím hůř“. Myšleno: čím lepší data z americké ekonomiky, tím hůř pro akcie, neboť sen o nižších sazbách se tím vzdaluje.

Září vychází v burzovním almanachu jako pro akcie nejslabší měsíc v roce. Vzhledem k aktuálnímu klimatu se nezdá, že by si mělo v těchto statistikách polepšit. V závěru roku si však umím představit, že trhy opětovně posílí. Jak totiž ukazuje graf, valuace akcií již přece jenom vykazují poněkud „racionálnější“ úrovně a budou tak lákadlem pro nové kupce. Jedním dechem ale dodávám: aby mohlo být líp, musí být ještě nějakou dobu hůř.

graf09

Na pražské burze se pozornost upíná k ČEZu. Akcie ČEZU ve středu poskočily po zprávě o nastavení cenového stropu na výrobu z jiných než plynových elektráren. Souběžně s tím prosakují zprávy o evropském stropu na 200 EUR za MWh. Ať tak či onak, zdá se, že se nám rýsuje řešení stratosférických cen elektřiny.

Nejistota jakou podobu bude řešení mít, přerušila začátkem léta na ČEZu růstovou rally a v tomto týdnu poslala akcie ČEZ až k úrovni 900 korun za akcii. Trhy podle mého názoru diskutovanou „windfall“ daň či cenový strop zaceňují nesprávně a ČEZ je na takto nízkých cenách podhodnocený. Lze čekat, že jakmile bude řešení oficiální a schválené, akcie ČEZ se vrátí do růstového módu.

Jan Němeček - BH Securities

Tomáš Pfeiler – CYRRUS

Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost

Libor Stoklásek – Imperial Finance

Jiří Zendulka - Kurzy.cz

Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.