Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BALÍČEK: Zvýšení daně z nemovitosti

diskuse (71)

Za velkého poprasku by mělo dojít v rámci „konsolidačního balíčku financí“ ke zvýšení daně z nemovitosti, tj. jak z budov, tak z pozemků. Po velkých dohadech by tato částka měla být celá příjmem dané obce. Nebudu se zabývat konstrukcí příjmů obcí, je to složitá procedura, ale po velkých bojích v roce 2007 a 2008, kdy se měnily podmínky pro rozpočtové určení daní-onen známý RUD, bylo kolem rozpočtů obcí klid a ticho. Ne že by všechny obce byly bohaté, ale většinou si nestěžovaly a z rozpočtu podle zák. 243/2000, novelizovaného nedávno, vyžily. Celý tento kolotoč byl vlastně důvodem vzniku politické strany Starostové. Jméno pana Gazdíka si ještě všichni pamatujeme. Výsledkem bylo, že obce mají svoji část ze sdílených daních a v plné výši daň z nemovitosti.

Ale protože zvýšení daně z nemovitosti nebude úplně malé a onomu slavnému „konsolidačnímu balíčku“ (pro Boha, kdo toto směšné označení vymyslel?) by v případě, že by se staly celé součástí příjmu obcí, moc nepomohly, došlo tedy k dohodě Svazu měst a obcí a Svazu místních samospráv s ministerstvem financí, že tedy zvýšená daň z nemovitosti bude celá příjmem obcí, ale toto zvýšení příjmu obce bude kompenzováno-tedy směrem dolů-změnou podílu na sdílených daních. Jednoduchostí toto řešení opravdu nezavání a úředníci ministerstva financí budou mít hodně co počítat, aby se dostali ke stejnému výsledku jinými koeficienty a postupy. Ze strany obcí by tedy mělo dojít ke stejné výši příjmů, jaké měly doposud. Mohly by tedy být spokojeny.

Opravdu? Doposud totiž měly v svých příjmech zakomponován podíl na sdílených daních, který je měl alespoň trochu motivovat, aby na svém území měly šikovné podnikající osoby, které jejich daňový příjem zvýší (tady zjednodušuji, ale věřím, že všichni účetní mi to prominou). Bylo ve vlastním zájmu obcí, aby měly své řemeslníky, firmy, obchody, které by ocenily podmínky, které obec vytváří pro jejich podnikání-třeba slušné nájemné z nebytových prostor, dobrou infrastrukturu, slušné silnice, aby si zákazníci nezlomili po cestě k nim nohu, nebo neurazili kolo auta. To všechno nutilo doposud obce, aby přemýšlely, jak prospět celkovému ekonomickému prostředí a také i pověsti své obce. Nutilo to pány radní, aby si nevymýšleli zbytečnosti a hlouposti, ale racionálně obec spravovali. A když už oni sami nepodnikají, aby se snažili podnikavost obyvatel své obce podpořit.

To teď bude končit, nebo alespoň nebudou tolik nuceni nad podmínkami pro podnikání přemýšlet, protože podíl na sílených daních bude menší. Zůstane jim sice v plné hodnotě daň z nemovitosti, ale zvyšovat tuto statickou daň umí každý trouba. Když jsem nedávno o této změně mluvila s jedním z navrhovatelů a položila dotaz, zda daň z nemovitosti je platba majitelů a/ za vydlážděný chodník kolem domu, bezpečnost ve večerních hodinách, fungující vodovod či kanalizaci, a nebo je to b/ bezedná studnice příjmů rozpočtů, klidně a bez uzardění mi odpověděl, že za b/ je správně.

A protože i díky privatizaci domovního fondu skoro každá rodina vlastní nějakou nemovitost, o chatách, chalupách ani nemluvě, má tento krok snad jedinou výhodu: každý občan dané obce má totiž možnost sledovat, jak jeho radní s rozpočtem, který je tvořen ještě větším poměrem z jeho konkrétních peněz, jak s tímto rozpočtem nakládají. A když si člověk zjistí, kolik nových pozic uvolněných, tj. placených radních na radnicích po posledních komunálních volbách 2022 zvláště ve větších městech vzniklo, mohla by toto snad být páka, aby se páni radní umravnili a nepovažovali obecní rozpočet za svoje vlastní peníze pro svoji radost. Jsou to totiž naše peníze a oni nejsou jejich majiteli, ale pouze jejich správci.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Lucie Macháčová
16. 7. 2024

České fotbalistky po roce končí ve skupině Ligy národů A a sestupují zpět do béčka. V posledním...

dtt Ditta Stein
16. 7. 2024

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz