6.10.2022 | Svátek má Hanuš


ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukončete nástup, revize začínají

4.1.2007

"Revize jízdenek, prosím!" řekl dnes ráno jistý pán s odznakem revizora v naplněném vagonu ranního metra.

Zrovna včera jsem si zapomněl peněženku doma. Se všemi doklady. Ale naštěstí jsem se pro ni vrátil ještě dříve, než jsem vlezl do metra. A naštěstí dneska jsem peněženku vůbec nezapomněl. A měl jsem v ní i průkazku s kupónem na poslední kvartál roku 2006. Který ještě dnes (3.1.) platil.

Už se mi jednou stalo, že jsem jel ráno metrem bez peněženky. Ve které mám "tramvajenku". A všechny doklady. A někdy i peníze. Pan revizor chtěl nejdříve tramvajenku. Pak peníze. Pak doklady. Neměl jsem nic. Prostě jsem všechno sakumprásk zapomněl doma. Díval se na mne smutně a pak pravil:

"Příště si to nezapomeňte!" A šel dál na lov.

Ale to už jsou dobré tři roky. Poslední dobou pražští revizoři přitvrdili. Kontrolují často a v celých houfech. (A tak to má být!) Ale já kolem nich na nástupištích metra nevšímavě procházím - vím, že mám tramvajenku, oni to také na mně vidí. Avšak takhle to funguje pouze v případě, že tu tramvajenku vskutku mám! Anebo si alepoň myslím, že ji mám. Už se mi totiž párkrát stalo, že jsem ji neměl. Jenom jsem o tom nevěděl...

Nedlouho před Vánocemi jsem ale narazil se svou tramvajenkovou nevšímavostní kosou na revizorský kámen. Vystupoval jsem na Můstku z Béčka, směr Jungmannovo náměstí. Pospíchal jsem. Ale nad prvními pojízdnými schody byl houfec revizorů a ti prohlíželi opravdu každého. Říkám tomu svému domlouvavě: "Přece na mně vidíte, že tramvajenku mám." Odvětil nadějně: "To, jo, ale možná jste si ji zapomněl doma?"

Nu, tak tedy naštěstí nezapomněl. A zítra si musím nezapomenout štípnout lístek. Pro čtenáře je to vlastně už dnes. Takže pozor: nezapomeňte si vzít a označit (!) správný kupon a dát si ho do tramvajenky anebo štípnout lístek!

Což mi připomíná, že si nesmím zapomenout seškrábnout dálniční kupon z předního skla auta. To by mi totiž jiný "revizor" mohl napařit pokutu až sto tisíc korun. Jo, pro sichr půjdu na parkoviště hned teď.

A zítra, vlastně dnes, nezapomeňte! "Ukončete nástup, revize začínají..."

Psáno v Praze dne 3. ledna 2007