2.2.2023 | Svátek má Nela


ŠAMANOVO DOUPĚ: Prima Bašta

7.1.2023

Foto CNN Prima News

Podle agentur pro tvorbu veřejného mínění se z pelotonu prezidentských kandidátů utrhla vedoucí trojice, která se střídá ve vedení. Televize Prima proto tu supertrojku pozve do spešl studia k předvádění se příští týden. Tuhle středu dala šanci oné zaostávající šestce. Před kamery a diváky se postavili pánové Pavel Fischer (“Havlův spolupracovník“, exdiplomat, exředitel STEM, nezávislý senátor), Jaroslav Bašta (chartista, exministr ČSSD, exvelvyslanec v Moskvě a Kyjevě, závislý na SPD), Josef Středula (šéfodborář, ovládající „Hlas Lidu“, má podporu prezidenta Zemana), Tomáš Zima (excelentní vědec, přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN, a to již od roku 1999, exrektor UK; během života ho potkalo dost kontroverzí, které rozpitvali už jiní), dnes konziliárně dohlíží na zdravotní stav prezidenta Miloše Z., Karel Diviš (jediný občanský kandidát v této šestce, senátor, který se kandidátem stal až díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který mu uznal 50.007 podpisů, podnikatel v IT, sportovní exredaktor a exmoderátor) a Marek Hilšer (lékař a senátor, šéf politického hnutí „Marek Hilšer do Senátu“, občanský aktivista).

No a diváky byli fandové a fanynky těchto borců, proto se ozýval potlesk a podpůrné volání.

Jednotliví kandidáti se postavili a dostávali slovo podle klovacího pořadí čísla, které jim určil volební los. Hned v úvodu se politicky znemožnil slušňák Fischer, který místo základní myšlenky, kterou by občanům ČR na začátku složitého roku řekl, se ohradil, že debatuje toliko šestičlenný peloton. Jako by byly dvě kategorie kandidátů - a přitom nejsou dvě kategorie občanů. Litoval toho, že nemůže dojít ke konfrontaci s tou scházející trojkou. Slušná, leč vostrá Terezie Tománková ho upozornila, že s pravidly superdebaty byli všichni předem seznámeni, a je to rozhodnutí komerční televize. Nazdar, popleto!

Fischer se zřejmě ze své první neúspěšné volby nepoučil; na mne působil podobně nejistě, jako při minulé prezidentské kampani Karel Schwarzenberg a to ho odsouvá na samotný konec mého zájmu.

Jaroslav Bašta označil za původce veškerého zla roku 2022 současnou vládu, která „stačila napáchat více škody než všechny předtím“. Bašta kandiduje dle svých slov proto, aby odvolal vládu Petra Fialy - i když to prezident nemůže udělat. On to samozřejmě ví, o to podlejší je, že to nespokojeným občanům slibuje. Nazdar, lháři, mazej do díry!

Josef Středula, silná váha (s ohledem na to, že v odborech je organizováno jen 33 % všech zaměstnanců). Středula se obává recese a toho, že politici budou přehlížet problémy lidí i firem. Že politici budou lidi nabádat, aby šetřili, a sami budou rozhazovat peníze. (No, rozpočet je vždycky utrácení, ne?) Vláda určitě bude chtít uškrtit zdravotnictví a důchody (z čeho tak soudí?), ale on, Středula - bude žádat vládu a poslance, aby nenechali lidi a firmy padnout. No, pravda, když už nebude odborářským bossem, pak těžko jako prezident může vyhlásit generální stávku...

Tomáš Zima by vyzval lidi k „jednotě“. Vláda to s ním „nebude mít lehké“. Bude na ni „apelovat“, aby každý týden řekla, co dělá pro dvě třetiny občanů (?, a co ti ostatní?, aha - ti jsou v odborech...), a zejména pro ty, co se dostávají na sociální dno. No, tak vláda to už říká, takže pan prezident Zima by mohl být spokojen...

Karel Diviš by vzkázal lidem, aby neklesali na mysli, s tím, že minulé tři špatné roky „mohou odejít“. Opět bude apelovat na vládu, no, co jiného může dělat. Chtěl by, aby se rozšířila střední třída a lidé nežili od výplaty k výplatě, nebo i do minusu. Jenom tak, když se bude mít každý lépe (což je ovšem statisticky vyloučeno), můžeme naši společnost spojit.

Kdybych si měl vybrat podle úvodních projevů, volil bych Diviše.

Také Marek Hilšer jde do voleb na druhý pokus. (Díky tomu prvnímu ukořistil v jiných volbách senátorství, stejně jako Fischer.) Pravil: Každá krize vyvolává nestabilitu. V krizi se nesmí stát, aby se bohatší stávali bohatšími a chudí chudšími. A poukazovat na tyto problémy je státnická úloha prezidenta.

Tolik úvodní slova kandidátů k lidu. Jestli si ale myslíte, že podrobně rozeberu další debatu, mýlíte se. Kdo ji chce vyslechnout celou, může si na stránkách Primy spustit podcast. To, co mne přivedlo k tomuto nudnému psaní je nenudný výsledek hlasování diváků o to, který kandidát byl v debatě nejúspěšnější. Docela jsem se zděsil, když jsem zjistil, že to byl demagog Bašta! Zde odkážu na svůj článek Proč by disident Bašta měl vadit (na Psu 30.11.2022). Zde jen zopakuji nejdůležitější svůj závěr: Jaroslav Bašta se všemi svými postoji (od očkování proti covidu po válku na Ukrajině) ukázal býti (nejméně) ideovým proruským agentem!

Přesto tento kandidát v debatě dle diváků Primy zvítězil. Vyhrál při webovém hlasování (36,6 % Jaroslav Bašta, 29,6 % Pavel Fischer, 17,5 % Karel Diviš). S ještě větší, ba zdrcující převahou, pak Bašta vyhrál, když se k webové anketě přidaly i esemesky. Tady Bašta zvítězil dokonce s počtem 47,37 % hlasů! (Pak následuje stejné pořadí, jen s jinými procenty: Pavel Fischer 27,56 %, Karel Diviš s 11,62 % hlasů.) Nějaký statistik by mi měl vysvětlit ten velký rozdíl v obou anketách, protože v SMS zjevně vyhrál Bašta ještě přesvědčivěji.

Takže kdyby za týden spadl v novém studiu Primy na vedoucí trojici strop, pak bychom mohli mít nového prezidenta třeba už v prvním kole. A jmenoval by se Jaroslav Bašta. No, není to jediný z prezidentských kandidátů, který je podezřelý (mnou) z trestné činnosti (zde by se jednalo o zjevné úplatky za doby velvyslancování na Ukrajině za pracovní víza do ČR, ze kterých mohl údajně týti i sám tehdejší pan velvyslanec).

Jediné, co mne poněkud těší je, že nikdo z pozvaných gentlemanů nemá v průzkumech více než 5 %. A mít polovičku z pěti procent nedává dobré vyhlídky. Ale znepokojivé je, že potom, co jsme se (dočasně?) v parlamentu zbavili komunistů, vystrkuje růžky demagogické, populistické, radikální, nacionalistické a autoritářské SPD. I když mnou oplakávaný výsledek zmiňované debaty je možná dán jen tím - že kamarádi Jaroslava Bašty a Tomio Okamury mají k dispozici hodně telefonních čísel!

Psáno v Praze na Lužinách ve čtvrtek 5. ledna 2023