ŠAMANOVO DOUPĚ: Politici typu Štěch
Vážení senátoři, vážené senátorky,
musím se zásadně vyslovit proti těm, kteří při přípravě nového zákoníku práce kladou pasti zaměstnancům a odborům. S takovým postupem jako místopředseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR a předseda Podvýboru pro důchodovou reformu Senátu Parlamentu ČR nesouhlasím.
Milan Štěch, senátor
(Vymyšlený projev. Kladení pastí, jakož i následující floskule jsou citovány podle odborářského webu.)
Všem předsedům odborových svazů sdružených v ČMKOS
Vážená kolegyně, vážený kolego,
zasílám Vám schválené stanovisko Rady ČMKOS k projednávání nového zákoníku práce. Zpochybňování kontrolních oprávnění odborů v návrhu nového zákoníku práce je nepřijatelné. Stanovisko Legislativní rady vlády je právně irelevantní a zjevně účelové. Výhrady zaměstnavatelů jsou lživé, naše pravda zvítězí. Záleží to však na každém odboráři. Obracím se na Vás proto s prosbou, abyste oslovili Vaše základní organizace a vyzvali je k podpoře naší věci. Podpora může být i písemné vyjádření zaslané Vašemu odborovému svazu.
S pozdravem
Milan Štěch, předseda ČMKOS (použit dopis MŠ k iráckému konfliktu a doplněn o současné odborářské fráze.)
"Odbory jsou pobouřeny vystoupením M. Kalouska.
Na největší odborovou centrálu - ČMKOS - začaly docházet kritické reakce odborových svazů a základních organizací na vystoupení předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska, které pronesl na tiskové konferenci těsně před projednáváním zákoníku práce ve vládě...Odboráři v reakcích vyjadřují rozhořčení nad tím, že M. Kalousek napadá samotnou podstatu a poslání odborů. Vyzývají ČMKOS, aby nedopustila, aby politici typu M. Kalouska likvidovali historická práva odborů... Lživé tvrzení M. Kalouska, že nový zákoník práce zvýhodňuje jen odborové funkcionáře, je zřejmě záminkou pro oslabování odborů v ČR.
Jana Kašparová, tisková mluvčí ČMKOS " (Doslova ocitováno)
Jak jste si početli? Jako kdysi v Rudém právu, což?
Tohle je opravdu k neuvěření: Šéfodborář Štěch je zároveň senátorem za ČSSD. Co mu neprojde jako senátorovi, přenese starým známým principem "demokratického centralismu" (přesněji - jde o fýrerský princip) na nižší odborové organizace, a pak už sbírá rozhořčené protesty našeho pracujícího lidu. Tady jde o zjevný konflikt zájmů: šéfodborář nesmí být přece zároveň politikem! Vyzývám Štěcha, aby buďto položil senátorství nebo šéfodborářství. Jinak je nevěrohodný v obou funkcích. Nevěrohodnými se tak staly zejména odbory, které pod Štěchovou vládou pracují nemlich stejně, jako za dob vlády komunistů a nacistů. To znamená, že demonstrace a stávky nevznikají z popudu dělnictva, rolnictva a pracující inteligence, ale na příkaz z centra.
A tohle je opravdu na pováženou: nový zákoník práce vyjednal se Štěchem jeho předchůdce Ing. Zdeněk Škromach, bývalý šéfodborář, dnes místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí. (A jak se právě dovídám, rovněž zastupující ministr zdravotnictví.) No potěš Pánbu! Ministr se přece nesmí chovat jako odborář, a slejzat se s bývalými soudruhy za zády legislativní rady vlády a koaličních partnerů.
A ještě ke všemu této šaškárně šéfuje premiér Jiří Paroubek.
Prosím vás lidi, probuďte se, a podívejte se na ně: Paroubek, Škromach a Štěch. Strana a vláda a odbory. Ještě by si měli spíchnout transparent:
"V zájmu lidu této země zvítězí naše rudá marťnaská pravda..." Anebo: "Ať žije knedlíkový komunismus!"
Ještěže se blíží volby.
Psáno v Praze dne 12. října 2005
Viz i Šamanovo doupě z 24.6. 2003 Komunismus žije)