19.3.2024 | Svátek má Josef


ŠAMANOVO DOUPĚ: Není to závod

10.3.2021

Ale měl by být. A startovat jsme měli hned, jak padl startovní výstřel!

„Není to závod“, prohlásil v pondělí ministr zahraničí Tomáš Petříček k převratné koronavirové události. Tou je převezení první pacientky ze zcela zahlcené orlickoústecké nemocnice do Ratiboře (bratrské Polsko). Novináři se ho ptali i na šest dalších pacientů, kteří se připravují na zájezd do bratrského Německa. (Oni se připravují zdravotně a jejich zdravotní dokumentace se překládá do bratských řečí.) Prý to není závod. A proč ne? Měl by být! Pak bychom možná od začátku ledna mohli mít v zahraničí už stovky pacientů a doktoři nemuseli už dva měsíce vybírat, kdo z pacientů si zaslouží mít šanci přežít. Lodyho Petříčku!

Na závody se sportovci připravují. Trénují. Relaxují. Posilují. Hubnou, případně přibírají. Dodržují životasprávu. Pak se postaví na start závodu, a když zazní výstřel ze startérova poplašňáku, vyběhnou. Každý dle svých schopností, podle sil, jež nasbíral v tréningu, i podle štěstí, všichni namotivováni k vítězství. Někoho může zabrzdit nečekané zranění, ale snaží se všichni. Vyhrát může jen jeden, ale i ti druzí mohou utrhnout národní rekord nebo kvalifikaci na olympijské hry. Naše vláda se ke koronaviru chová úplně jinak. Po loňském jaru, kdy na samotném startu zaváhala, aby pak vyhrála závod v přísnosti a doběhla tak v prvním kole koronavirového závodu v čele evropského pelotonu, přišlo pro ni nečekaně kolo druhé.

A bylo to tak: V době, kdy už zazněl výstřel k dalšímu kolu závodu, byli naši sportovci teprve v kabině a převlékali se. Někteří se už rozcvičovali a chystali se na start. Ale po onom srpnovém výstřelu jim řekl majitel klubu - to jen někdo práskl dveřmi. Zatímco ostatní závodníci se už pustili do běhu. Druhé kolo jsme prohráli, a majitel klubu se přiznal k odpovědnosti tím, že vyrazil trenéra. Nezdravý životní styl (noční pijatiky v hospodě) měl za následek další výměnu trenéra. Když přišel třetí, začali zase odcházet asistenti. Jeden nejmenovaný dokonce odstoupil dříve, než nastoupil. Tohle pondělí. Ten utajovaný někdo měl médiím (a jejich prostřednictvím i platícímu obecenstvu) oznamovat podmínky našeho společného závodu. Někdo, kdo měl odpovídat jinak než „toto není v agendě této tiskové konference“, „některé věci považuji za vnitřní otázku“ nebo „nevím“.

A stejně tak jsme se chovali i v kole třetím. Zatímco ostatní už odstartovali, my teprve dobíhali - a pak si dali zasloužený vánoční relax. Chovali jsme se jako závodníci, kteří místo toho, aby šli na dráhu, nakupují v cizineckém hypermarketu! A očkování? Až přijdou vakcíny, tak uvidíme!!!

Všechny ty chyby našemu realizačnímu týdnu vytýkám už skoro celý rok (a nejen já, samozřejmě). Občas pochválím. Zrovna dnes chci přes všechny své výtky pochválit ministra zdravotnictví Jana Blatného, který Václavu Moravcovi na ČT jasně řekl: „Kdyby ministr zdravotnictví neměl vliv na to, jakým způsobem se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, tak bych rezignoval“. A pak to ještě dvakrát varioval. Přikládám variaci čtvrtou, kterou odposlechla Muška na Zdi:

„Sputnik bez evropské registrace jen přes mou mrtvolu.“

On se premiér Andrej Babiš skutečně považuje za šéfa firmy Česko a už mnohokrát na podobná prohlášení svých ministrů pravil: „Tak si lehni.“ Jenže se už nějak nedostává figur...

*

Zmatky, zmatky, zmatky, kam se podíváme, přátelé. Přímo KORO-KURIozity. Mezi ně patří i způsob přihlašování se k očkování. Od 1. března se již mohou očkovat i lidé, starší 70 let a lidé (některých vybraných) potřebných profesí. A ovšem také zájemci, již jsou choři nějakou špecifickou chorobou. Mezi ty choroby patří třeba cukrovka. Jenže tu má u nás asi milion lidí. První ligu (typ) hraje asi 60.000 lidí (s chorobou boxují díky inzulinu), ve druhé lize s druhým typem zápasí ten zbytek (pomocí léků a diety). Počet neregistrovaných amatérů není znám, ale mohlo by jít až o několik set tisíc dalších případů. A teď nejspíš přibudou další cukroví závodníci, protože covid, ta svině, může přivodit i cukrovku.

A včera v televizi zase říkali, že očkovat se mohou i lidé s chronickými chorobami. Když se podíváme na web ministerstva zdravotnictví, tak se nejdříve podivíme, proč že jsou stručné informace o očkování od 1.3.2021 uvedeny přímo na webu a ty přesnější jsou nelogicky představeny na samostatném Portálu pro pacienty a pacientské organizace - který avšak není z hlavního ministerského webu nikterak dostupný (není zlinkován, leda ten, kdo ten web konstruoval). A tady se dovíme, že např. už teď se mohou nechat očkovat „osoby s chronickým onemocněním, u nichž je riziko vážného průběhu nemoci covid-19 obdobné tomuto riziku u osob starších 70 let“. Což je třeba zrovna ta „úplavice cukrová“.

O kteréže chroniky se jedná? Dovíte se na aktualizovaném seznamu ve formátu pdf (zjevně překlopeno z xls), jenž je obsahem Dodatku 3 k Příloze 1 k nevíme čemu. Ano, diabetes mellitus (cukrovka) léčená perorálními antidiabetiky nebo inzulinem se zde nachází - v modře podbarvené sekci na řádku asi 30. A co ta dobrá modrá znamená? To nevíme, ale musíme se posunou do 6. sloupce, abychom zvěděli: „Očkování přes specializovaná centra a praktické lékaře, možnost registrace přes CRS v řešení“. Jinde (tam, kde to včera bylo a dnes je už vymazáno) jsem zvěděl, cukrovkáři I. skupiny, kteří jsou v péči nemocnic a spešl center budou očkováni právě tam, že do Centrálního Registračního systému je zařadí jejich lékaři. Dvojkaře naočkují jejich obvoďáci. Což jde mimo „CRS“.

Jo. „Praktičtí lékaři očkují vedle osob starších 70 let, své pacienty, u nichž vyhodnotí, že jejich riziko vážného průběhu nemoci covid-19 je obdobné riziku v dané době očkovaných osob, a to v případě pacientů s diagnózami a zdravotními stavy s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19*“ Ta hvězdička znamená na pátém řádku pacienty „s diabetem (cukrovkou) léčeným inzulinem“. (Ještě včera tam byli i dvojkaři.) Obvoďačka své ohvězdičkované pacienty obvolá. Prej. Třeba ta moje, pro kterou je covid-19 jenom „hrou tajných služeb“? Přiznávám se, jsem dvojkař v chemické rovnováze, a asi budu muset čekat až se „možnost registrace přes CRS v řešení“ vyřeší. Což bude průšvih, protože nás chroniků s rizikovým skore 5 je celkem asi 1,4 milionu, a když nás půjdou miliony proti větru - tak nám akorát naprší na hlavu nechci napsat co. Takže se řešení nejspíš protáhne.

No, dříve mi asi bude 70...

Takhle, ono je v tom ministerském přílohovém dodatku taky uvedeno (asi na řádce 100) že je možnost očkování i pro lidi ve věku 65 - 69 let (je nás 679.000) s prioritizací toliko 3 a to přes CRS, na což vám má stačit číslo pojištěnce a občanský průkaz. Avšak nenechte se mýlit! Zkusil jsem to. Jenže CRS dnes registruje pouze občany věku 80+ a 70-79. Anebo musíte být zdravotník, pedagog, nepedagog, pečující osoba ve školách a školských zařízeních a „jeslích“...

*

Ještě vás vyzývám ke správnému nošení respirátoru. Ony bájeslovné 2 metry určil někdy v polovině 19. století snad dokonce sám Louis Pasteur jako dobrý odhad nenakažlivé vzdálenosti. Avšak neexistují žádné studie o bezpečnosti této vzdálenosti! Naopak se uvádí, že kapénka může při kýchnutí nebo prskání mluvčího doletět až na vzdálenost 8 metrů.

To jsou kapénky. Ale uvědomte si, že aerosol se šíří jako cigaretový kouř. Zkuste si to představit v open office, ve výtahu nebo na procházce, jaké by to bylo, kdyby tam byl kuřák. Už cítíte kouř jeho cigarety? Aerosol se může vznášet i v prázdné místnosti, odkud takový kovidový „kuřák“ odešel. Nakažlivost aerosolu může být i několik hodin - do té doby, dokud nevyschne.

*

A nakonec: Pořiďte někdo panu premiérovi „sponu“ k respirátoru. Je to takový plátek měkké umělé hmoty se zoubky, za které se zaklesnou šňůrky od respirátoru. A ta spona se pak navlékne přes hlavu. Drží na temeni nebo šíji a netrápí uši. Stojí 16 Kč, v balíku po 50 ks už jen 12. Tam, kde jsme to s dcerkou v pátek kupovali, mají dnes vyprodáno. Pan premiér s těmi šňůrkami za ušima vypadá hrozně a musí dost trpět...

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 9. března 2021