29.9.2022 | Svátek má Michal


ŠAMANOVO DOUPĚ: Nemilosrdný bulvár

1.2.2007

Umřel slavný hitmaker. Byl nalezen zastřelen na zahradě svého domu. Bulvární média zase mají o čem psát. Inu, bulvární média jsou bulvární média, kdyby se nečetla, tak by se v nich nepsalo to, co se v nich píše. Ale komu se nelíbí, ať je tedy nečte - a nekupuje. A necituje!

Avšak rovněž nebulvární média chtějí být prodávána. Ovšem, protože nejsou bulvární, přinášejí obecenstvu pouze korektní informace. Třeba jak hrůzné jsou ilegálně pořízené fotografie ze zahrady. Anebo přinesou vlastní fotografii - jako ČTK. Popisek vystihuje obsah:

"Růže v poštovní schránce domu v Jevanech na Kolínsku" (kdyby někdo nevěděl kde jsou Jevany a kam má jet), "kde v neděli známý hudební skladatel spáchal sebevraždu."

Tady ale opravdu nevím, proč veřejnoprávní fotograf do Jevan jel. Fotografií celebrity má ČTK jistě dostatek. Tak co jel do Jevan fotit? Buďto si s sebou vezl dvojici růží, aby mohl naaranžovat snímek, anebo se chystal sejmout nějaký výživnější záběr, který by mohl prodat bokem. V každém případě se přifařil ke smečce číhajících bulvárních paparázlů. Ona vdova těžko rozezná, jestli fotouš za vraty je hnusný bulvární vlezlík anebo veřejnoprávní informatik!

Ale jo, proč nepopsat všechno, co se šustne kolem, dokud je zájem! Jenže někdy to až je trapnýýý, jak každý, kdo Mistra znal, se hned vyjadřuje. Deset dalších celebříků zná deset důvodů kolegova úmrtí. A někdy se vyleje až neuvěřitelná hloupost: "Potkával jsem ho každý den, ale nikdy jsem s ním nepromluvil..."

Informace je třeba podat. Ale je informace a je pomluva či drb. Pomluvy by měly zůstat na stránkách známých drben. Jenže, když jsou tak šťavnaté! Proč o nich nepoinformovat? Třeba pod titulkem odsuzujícím Nemilosrdný bulvár. Odsoudíme bulvár, který velikána dohnal - a pak opíšeme všechny ty drby. To my ne - to bulvár! Internetové noviny ještě mohou dodat: "my se na to teda nekoukáme, ale kdybyste na to měli žaludek, tak tudle), na těchhle hnusných stránkách se dovíte všechny podrobnosti."

Ach, ach. Takže taky jsem si smočil. Tak nakonec alespoň něco pro ospravedlnění:

Upřímnou soustrast, Vendulo. A alespoň malinkou kapku naděje do příštího života.

995. Šamanovo doupě
Psáno v Praze na Lužinách dne 31. ledna 2006