21.2.2020 | Svátek má Lenka


ŠAMANOVO DOUPĚ: Kvalita venezuelské gumy

20.3.2019

Maduro-Stalin

Stalin Karibského regionu proti pekařům a jiným buržoazním opozičníkům v žoldu amerických imperialistů

(Dějiny nejen venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce pokračují rokem 2017. Není to tak dávno, přesto mnozí nepamatují, neb se to ani nedověděli. On vlastně ani ten Marxův Komunistický manifest není napsaný tak dávno, a mnozí ho ani nečetli. Kdyby četli, tak by se možná za pár let nedivili.)
*****

Čtvrtek 16. února 2017

„Před rokem se průzkumná loď Viktor Leonov účastnila společného cvičení s Venezuelským námořnictvem a opakovaně zaplouvala do kubánského přístavu Havana.“ (Z pochvalného článku ruského propagačního webu Sputnik.)

Sobota 8 dubna 2017

Ve Venezuele vrcholí týden demonstrací „opozice“ proti bolíprezidentovi Mikuláši Magorovi (Nicolasi Madurovi, tomu magorovi). Policie proti nim nasadila obrněné vozy a slzný plyn.

„Proč ty uvozovky?“ (Žena Moby Dicka)

Protože „opozice“ před více než rokem vyhrála volby a má většinu v parlamentu. Tu opozice většinou nemívá. Magoro však jmenoval takový Nejvyšší soud (13 nových soudců ještě před volbami), a ten zvolený parlament před 14 dny „postavil pod správu vládních úřadů“.

Opozice také obvykle nemá guvernéra distriktu hlavního města. Vůdce této „opozice“, guvernér Henrique Capriles, hodlal kandidovat v blížících se prezidentských volbách. Ovšem vláda mu zakázala ucházet se 15 let o veřejné funkce, včetně funkce prezidentské. Capriles prý totiž „podněcuje násilnosti“, tedy protivládní demonstrace.

Jo, ve Venezuele jmenuje vládu prezident bez ohledu na parlament.

„Nejen ve Venezuele, že, Mlhošu?“ (Mrtvá Kočka)

Pondělí 10 dubna 2017

Hladový venezuelský lid vychází do ulic. Už ne pouze inteligence a střední stav, ale i chudí. Ti, kteří dříve děkovali Chávezovi, později Magorovi za to, že dostali drobky z toho, co socialismus ukradl a rozkradl. Už není z čeho krást. A miliardové dolarové půjčky od Ruské federace venezuelští soudruzi použili na nákup zbraní z Ruské federace…
„A teď se jim hodí.“ (Mrtvá Kočka)

Úterý 11 dubna 2017

Demonstrace ve venezuelském městě Barquisimeto skončila střelbou gumovými projektily, po níž zemřeli dva demonstranti (32 a 36 let). Jednomu z nich gumové projektily prostřelily plíce a játra.

„Gumové projektily prostřelily plíce a játra???“ (Žena Moby Dicka)
„To neznáš kvalitu venezuelské gumy!“ (Mrtvá Kočka)

Čtvrtek 13. dubna 2017, Zelený
Křesťané vzpomínají sederové pesachové večeře rabbi Jošuy.

Venezuelané nebudou mít zřejmě co lámat. Cena chleba je totiž socialistickým státem regulovaná, stejně jako příděl mouky pro pekárny. Zatímco cena se nesmí zvyšovat, stát přestává dodávat pekárnám mouku, pekaři pak nemají z čeho péct.

„Před pekárnami se už netvoří fronty, protože chleba prostě není.“ (Hladový obyvatel Caracasu pro list ABC)

A kdo za to může?

„Pekaři a jiní buržoazní opozičníci v žoldu amerických imperialistů.“ (Mikuláš Magoro, venezuelský bolíprezident)
„Slovník pana Falmera Filipa, jak jsem ho slyšela na jedné komoušské demošce.“ (Žena Moby Dicka)
„Už jsem dost dlouho na světě, abych si pamatoval Rudé právo ze sedmdesátek. Nemlich to samý!“ (Moby Dick)
„Už jsem dost dlouho mrtvá, abych si pamatovala soudruha Gottwalda nejen z roku 1948, ale i z dvacítek.“ (Mrtvá Kočka)
„Mikuláši, neopisuj!“ (Věčně živý duch Josifa Vissarionoviče Džugašviliho vulgo Stalina. Tedy věčně živý v Rusku.)
„Mikuláši, opisuj!“ (Věčně živý duch Karla Heinricha Marxe. Tedy věčně živý v Evropské komisi a Číně.)

Venezuelská strana a vláda se však stará o své ovečky. Ustanovila celkem 15.000 místních Výborů pro zásobování a produkci (Clap), které rozdělují subvencované potravinové balíčky.

„Těch, co žijí sami, nebo těch, co nejsou v partaji, se to netýká.“ (Vyjádření venezuelských bolíúřadů)

„Jasně, strana se stará o své ovečky.“ (Mrtvá Kočka)

Dnešní pochodová demoška studentů a mládeže v Caracasu byl pokojná. Skoro až do konce. Než se jí do cesty postavily stovky těžkooděnců. A tentokrát to nebylo jako na Národní. O život přišli dva vysokoškoláci a třináctiletý chlapec.

Pondělí 28. srpna 2017

Nového ve Venezuele je to, že bolívarský prezident jmenuje nový parlament bez ohledu na dosavadní ústavu. A bez ohledu na to, že tady jeden parlament už je, zvolený.
„Ale nevhodně zvolený!“ (Magoro)

Nového také je, že když se prezident dopustí korupce, tak se zavře prokurátor, který na to upozorňuje. Nebo zavraždí. Pokud včas neuprchne do jiné země.

„V případu brazilské firmy Odebrecht figuruje mnoho zkorumpovaných venezuelských funkcionářů. Jen prezident Nicolás Maduro vyvedl ze státní pokladny osm až deset milionů dolarů, které převedl na jistou firmu.“ (Luisa Ortegová, venezuelská generální prokurátorka, bývalá)

„Proč bývalá?“ (Žena Moby Dicka)
„Protože ji začátkem srpna odvolal prezident.“ (Moby Dick)
„To ve Venezuele jde?“ (Žena Moby Dicka)
„Jde. Když si najmenuješ Nejvyšší soud.“ (Moby Dick)
„Ono to půjde i v České republice.“ (Mrtvá Kočka)

Luisa i se svým manželem poslancem Germánem Ferrerem tento měsíc utekla do Kolumbie, protože jim ve Venezuele hrozilo zatčení. Právě dnes předala v Kostarice Meziamerickému soudu pro lidská práva důkazy o (nejen) Magorových kšeftech. Při tom sdělila, že bolíprezident na ni a jejího manžela dokonce poslal nájemné vrahy. A povzdechla si:

„Země s tolika přírodními zdroji jako Venezuela... a její obyvatelé jedí z popelnic.“

Nezachycený český hydrogeolog, který žil ve Venezuele asi 15 let, se na ČRo Plus divil, kam se taková, na jihoamerické poměry bohatá a demokratická země, dostala – a nemohl najít důvod.

„Socialismus, milý pane.“ (Mrtvá Kočka)
Také se k němu vracíme.“ (Žena Moby Dicka)

Jsou už také ustanoveny Lidové milice. Tedy ve Venezuele. Právě příslušníci těchto vládou vyzbrojených civilních „colectivos“ mají na svědomí většinu ze 130 lidí, kteří byli zavražděni během demonstrací.

A víte vy co? V únoru 1948 dostaly komunistické milice do svých flint ostré náboje – a policajti ne! A ozbrojená pěst dělnické třídy střílela do studentů. V roce 1969, při potlačování demonstrací k výročí 21. srpna, dostaly LM také náboje – a vraždily. A v listopadu 1989 směřovala do Prahy také neústavně vyzbrojená stranická armáda…

„Ale to jsme byli v prdeli i s Lidovejma milicema.“ (Dobový výrok soudruha Antonína Kapka)

Neděle 17. září 2017

"Na světě jsou lidé, kteří mě považují za Stalina Karibského regionu. Jsem mu podobný. Prohlédněte si profil, já koukám do zrcadla a zdá se mi, že jsem podobný Stalinovi.“ (Vychloubání venezuelského bolí-prezidenta Mikuláše Magora na kanálu VTV)
*

Vytaženo z archivu a dopsáno v Praze na Lužinách v úterý 19. března 2019
*****

Dějiny venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce dokončíme příště. Viz i předcházející přehledy.

Chávezova třetí pětiletka 2008-2013: Duch Hugo Cháveze smrdí dál
Nástup Mikuláše Madura k moci, březen a duben 2013: Čas na tvrdou ruku
Co stihl nový bolí-prezident Mikuláš do konce září 2013: Socialistická cesta s čínskými rysy
Co stihl nový bolí-prezident Mikuláš do konce prvního roku své vlády (2014): Miss Venezuela
Jak Mikuláš zatočil s protistátními spiklenci (2015): Droga jménem socialismus
Jak Mikuláš zatočil s nevhodně zvoleným kontrarevolučním parlamentem (podzim 2015 - leden 2016): Výpadek rozumu
Jak světoví socialisté oplakávali Fidela Castra (od Obamy až k Madurovi): Skon Vůdceho

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.