28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


ŠAMANOVO DOUPĚ: Do kohort!

3.2.2021

Prosím a naléhavě žádám, aby byly vytvořeny další kohorty pro očkování, u nás alespoň po 15 letech věku

Za minulý rok zemřelo 11.872 lidí kvůli covidové nákaze. Nebo slovy ministerstva zdravotnictví „v souvislosti s koronavirem“. Statistici zase zaznamenali, že v roce 2020 (přesněji do 27.12.) narostl počet úmrtí v Česku o 15 %, což je nejvyšší nárůst za období samostatné ČR a také nejvyšší od roku 1950! Toto zvýšení páčí více než 16,7 tisíce bytostí. Vzhledem ke stárnutí populace se očekával nárůst jen 2 tisíce. Protože se křivka nárůstu začala zvyšovat v září, lze důvodně předpokládat, že to bylo právě v souvislosti s covidem. Takže inženýrským rozumem vidím, že počet padlých v covidové válce bude jen za loňský rok 14,7 tisíc, což je o skoro o tři tisíce více, než uvádějí statistiky MZd.

Rovněž denní statistiky lámaly rekordy v úmrtí. 2. listopadu 2020 jsme dosáhli denního maxima 656. V období od 18. října do 19. listopadu přitom bylo každodenně více než 450 úmrtí, zatímco v předcházející pětiletce 2015-19 to bylo jen jednou.

Přitom dle pana ministra zdravotnictví Jana Blatného jen asi 30 procent z vykazovaných covidových úmrtí je spojených s koronavirem „jednoznačně“. Jsme na tom zase nejlépe na světě, a to proto, že jsme „příliš poctiví“. Jako příklad uvedl Blatný nešťastně i oběti automobilových nehod, které když byly nakaženy covidem, byly uváděny do počtu jeho obětí. Nu, jednak nevím, zda při současném vytížení zdravotnictví a zoufalém nedostatku patologů se v tomto někdo pitval, a jednak vloni při autonehodách zahynulo „jen“ 470 lidí, z toho byla statisticky nakažena pouze asi desetina obětí, čili 47. Tohle číslo při statistických odchylkách nehraje žádnou roli. Aby to vylepšil, tak potom Jan Blatný dokonce svůj neobhajitelný výrok obhajoval! Nemělo by mu to být zapomenuto a nebude mu to odpuštěno.

Naopak se jistě stalo, že někdo zemřel doma na neidentifikovanou koronu jakoby na chřipečku, protože už byl starý a promořený nemocemi. A stejně by dříve či později zemřel, jak se dokonce někdo opovažuje opovržlivě tvrdit! (Nevím, jestli by to kdo řekl třeba o své matce, zejména kdyby viděl, jak se bezmocně dusí...)

Inu, chronická onemocnění jsou daní za to, že se člověk v moderní společnosti dožije vyššího věku. Střední doba dožití u nás za normalizace téměř stagnovala, zato po sametovce začala pravidelně růst. Až na loňský rok, kdy klesla o 1 rok u mužů a o 0,7 roku u žen. Naděje dožití z roku 2020 klesla na čísla roku 2013, vrátili jsme se tak o sedm let zpátky. Jak trefně a cynicky kdosi poznamenal: Koronavir zavedl pátý pilíř důchodového systému.

Možná by toho cynismu a ageingu bylo méně, kdybychom si připomněli, o koho jsme vlastně při této téměř osvětimské selekci přišli. Ve světě to byli:

Krokodýl Dundee, aneb Mark Blum (69), jazzmani - francouzsko-kamerunský Manu Dibango (87) a americký Wallace Roney (60), zpěvák Adam Schlesinger (52), countryoví hudebníci a zpěváci John Prine (73) a Joe Diffie (61), dramatik a muzikálový libretista (třeba Do naha!) Terrence McNally (81), Alan Merrill, frontman britské skupiny The Arrows (69), francouzský exprezident Valéry Giscard d’Estaing (94). A další.

U nás kvůli covidu-19 padli například režisér Jiří Menzel (82), čarodějnice z Arabely Jana Andresíková (79), naposledy v neděli ráno Ladislav Štaidl (75). Vloni taky korona až napodruhé dostala spisovatele sci-fi Jarka Mosteckého (57).

Do tohoto soupisu by měl patřit i Dušan Vančura (82), duše Spiritual kvintetu, jemuž se na jaře zanítil zub. Kvůli pandemii covidu-19 raději nevyhledal lékařskou pomoc a zánět vedl až k sepsi organismu. Tento vedlejší covidový fenomén stojí nejspíše i za těmi téměř třemi tisíci mrtvými, kteří chybí ve statistice ministerstva zdravotnictví.

Jo, ano, umírají hlavně starší lidé, prolezlí chorobami. „Kteří by stejně umřeli“ - ale později, a možná by skonali ve větší pohodě. Ten patnáctiprocentní růst se (zatím) týká hlavně generací 75+. Ale mohli by dále žít, kdyby byli ochráněni, dnes třeba včas očkováni. Jako třeba právě Štaidl. Přitom ten podle trapné vládní strategie (formálně stále platné - a nezrušené pouze proto, že na ni její autoři prakticky rezignovali) už patřil do prioritizované indikační skupiny k očkování:

„1. Osoby ve věku ≥ 65 let a bez ohledu na věk chronicky nemocní pacienti uvedených skupin pojištěnců...“

Realitou je však to, že do první skupiny byli připuštěni pouze lidé starší osmdesáti let, tedy skupina asi 440 tisíc lidí, plus zdravotníci, nedoočkovaní z předcházející prioritizace, celkem asi 600 tisíc osob. Z nichž by se dle předpokladů mělo o očkování brát alespoň 400 tisíc zájemců. Už s tímto byly obtíže. Pravdou je, že před krachem aktualizované strategie naši vládu zachránil pouze nedostatek vakcín. Od pondělka proto neprobíhá ani původně plánovaná registrace předpokládaných dalších asi 6 milionů zájemců, tedy občanů ČR a domestikovaných cizinců, kteří mají o očkování zájem.

To si opravdu myslíte, že když jste nezvládli zaregistrovat čtyři sta tisíc zájemců, že se vám to povede u šesti milionů? To jako myslíte vážně??? Opakuji, co jsem už napsal v jednom z minulých článků:

„Tolik vzývaný Izrael očkuje lidi ve skupinách podle věku po deseti letech. Jedině tak lze zabránit další nefunkčnosti elektronického objednávacího sytému, až se všechno spustí pro odhadem šest milionů lidí najednou!

A tak prosím a naléhavě žádám, aby byly vytvořeny další kohorty, u nás alespoň po 15 letech věku: Tedy, až budou vakcíny, aby byl spuštěn objednávací systém pro původně první strategicky plánovanou skupinu, tedy pro lidi přes 65 a chronicky nemocné, pak by měli přijít na řadu lidé přes padesát, a teprve pak, až se vyčerpají zájemci z těchto skupin, i ti ostatní, naposledy mládež přes osmnáct. (Se samozřejmými překryvy.) Nedostatek v dodávkách vakcín bude brzy odstraněn, kraje a zdravotnická zařízení si samy určily svou očkovací strategii, když té vládní se fakticky nedočkaly - a tak teď když máte více času, začněte konečně trochu myslet a logicky plánovat!

Avšak ne v temných zákoutích nelegálně otevřených hospod, barů a hotelů, kde jste domlouvali kšefty za zavřených očí policie...

Psáno, hořekováno a vyzýváno v Praze na Lužinách v úterý 2. února 2021

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK - 1 SMĚNA (25.-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.