27.6.2022 | Svátek má Ladislav


MOBY DICK: A je vymalováno

28.10.2017

Vůle lidu, ctění vítěze, smysluplná demokracie a další vulgarity

I. Drobné poznámky k průběhu voleb:

1. Prezident Mlhoš Zeman se dopustil nepovolené agitace ve volební místnosti, když všem reportérům nezodpovědně odpověděl na nevyslovený dotaz: „Volil jsem Čecha.“

„No, on je nezodpovědný. To má z ústavy.“ (Mrtvá Kočka)
„Nejdřív jsem si myslel, že říká, že nevolil ANO Slováka Babiše nebo SPD Japonce Okamury.“ (Moby Dick)
„Ale ti mají české občanství.“ (Závistivá Syrská Kurdská Želva)
„Ale ne, řekl, že volil svou partaj, Stranu Práv Občanů, exZEMANOVCE a jejího pražského i celostátního vůdce Františka Ringa.“ (Žena Moby Dicka)

„Pan prezident nedefinoval, kterého konkrétního kandidáta z které strany volil. Pouze svým vtipem odlehčil napjatou volební atmosféru.“ (Věrný mluvicí vovčáček podle agentury Muška na Zdi)
„Pouze osoba s inteligenčním deficitem nedokáže pochopit řečené. Vy debilové.“ (Mlhoš podle MnZ)

2. Moby a jeho Žena mají pochybné potěšení bydlet ve stejné ulici jako prezident.
„Manžel tady má pouze trvalé bydliště.“ (Ivana Zemanová)
„Nebýt Lán a tvrze na Vysočině tak je Mlhoš bezdomovec.“ (Mrtvá Kočka)

Takže volíme ve stejné škole a občas se tam i náhodně potkáme. Letos jsme zaznamenali, že po volebním aktu se prezidentský pár rozloučil, pan prezident nasedl do čtyř černých Superbů, které na něho čekaly před školou, a odjel za svými povinnostmi.
„V Superbu se vždycky praštím do hlavy.“ (Mlhoš Zeman při návštěvě v závodě Škody Auto ve Vrchlabí)
„To mnohé vysvětluje.“ (Mrtvá Kočka)

Mlhoš samozřejmě nasedl jenom do jednoho z těch vozů, do toho, na jehož kapotě vlála prezidentská standarta. Zbytek tvořila ochranka a doprovod. Ooblekovaná parta dalších pětatřicátníků a čtyřicátníků se společně hrnula do dalších aut. Jedině věrný mluvicí vovčáček šel sám s ublíženě bezmocným výrazem v tlamičce. A nikdo se k němu nedružil!

„Chudák, málem kňučel.“ (Žena Moby Dicka)
„Že nejel v koloně s Mlhošem?“ (Moby Dick)
„Moc se lísá.“ (Mlhoš podle MnZ)
*

II. Shrnutí volebních výsledků a prvních reakcí:

1. Strana/hnutí (podle volebního zákona je to totéž) ANO uštědřila/o výprask všem ostatním. Má 78 poslanců, což je více než třikrát u druhé ODS (25 kusů).

2. Stádní prezident Mlhoš Zeman potvrdil, že sestavením vlády pověří předsedu vítězné strany Andreje Babiše. A co trestní stíhání kvůli dotačnímu podvodu?

„Je to policejní provokace.“ (Mlhoš)
„Člen ruské páté kolony si notuje s agentem StB.“ (Mrtvá Kočka)

3. Mnozí se shodují v tom, že demokracie zvítězila. Jeden velikán míní, že máme „respektovat vůli lidí a demokraticky se podrobit výsledkům voleb“.

„Demokraticky se podrobit vůli troubů.“ (Žena Moby Dicka)
„To ale neznamená stát se sami trouby!“ (Moby Dick)

Milý velikáne, i když třicetiprocentní „vůle lidu“ přidělila Andrejovi krásných 78 poslanců, tak aby vládnul demokraticky, potřebuje se domluvit ještě s někým. A už se domlouvá. Někteří chtějí, jiní chtějí s ANO, ale ne s Burešem. Výsledkem může být, že Mlhoš jmenuje Andreje premiérem menšinové vlády ANO. (Psáno v pondělí.) I když ta vláda nezíská důvěru, pak může Andrej jmenovat ministra vnitra, který mu v posuzování jeho kauzy půjde na ruku stejně jako současný ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). A pak třeba dojde na slova prezidenta Mlhoše i dalších populistů, že se budou trestat vyšetřovatelé, kterým se nepodaří u soudu dosáhnout potrestání obviněného.

„A odměňovat soudci, kteří tomu zabrání.“ (Mrtvá Kočka)

A to bude „demokratické“???

Jiný rozumprd zase míní, že „sněmovna má vůči vládě příliš velké pravomoci“. Nejlépe by se vládě vládlo, kdyby se jí do toho nemontovali poslancové. Logicky poslancové opoziční. To by prý teprve byla „smysluplná demokracie“.
„Smysluplně lidová demokracie.“ (Mrtvá Kočka)

4. Do vlády s ANO nechce třeba ODS. A ta za to chce pro svého lídra post předsedy Sněmovny.
„Jsme druzí!“ (Petr Fiala)
„Druzí jste tři.“ (Muška na Zdi)

25 mandátů ODS není tak daleko od čísla 22, což získali Piráti i SPD. Fakt je, že ti druzí druzí nespytlíkují s ANO většinovou vládu.

5. Jediný, kdo do vlády chce, a to velice hlasitě, je Tokio Omamura.
„Jenom ve vládě můžeme plnit svůj volební program.“ (Tokio) Nejlepší by pro jeho partaj byla nejspíše ministerstva zahraničí.a vnitra. Ještě v jednom se shodnou:

„Zrušíme Senát.“ (A.B.B. a T.O.)
„Stejně je to jenom demokratická žvanírna.“ (A. H.)

V čem se Tokio s Andrejem také shodne, je pořádání referend. Pak teprve zavládne pravá demokracie.
„Demokratická džamáhíríja.“ (Mrtvá Kočka)

Ale Andrej chce zůstat v EU (a zůstat tak i příjemcem jejích dotací), kdežto Tokio chce referendum o vystoupení. Tokio si také hodlá „posvítit“ na Českou televizi a Český rozhlas. Nejlepší by bylo je zestátnit.

6. Jediný, komu nevadí Andrej Babiš v čele vlády, je KSČM. Vojtěch Filip ale vyloučil, že by jeho partaj do vlády šla nebo ji podporovala:

„Jsme levicovou stranou, nebylo by vhodné, abychom se podíleli na vládě pravicové strany.“ (Vojtěch F. Filip)
„Nečekaný realismus.“ (Moby Dick)
„Vynucený realismus.“ (Žena Moby Dicka)
„KSČM byli vypráskaní.“ (Mrtvá Kočka)
„Omamnou můrou Tokia.“ (Muška na Zdi)

7. Jen jeden je první, tři jsou druzí. Ale někteří hanebně prohráli.

a) Komunisti si lížou rány. Experiment postavit v Praze jako vůdkyni provařenou stalinistku Semelovou se neukázal být přínosným. (Je to jedna ze světlých stránek těchto voleb: Semelová vypadla ze Sněmovny!) Zatímco se z bolševiků stali menševici (místo 43 křesel jen 15), jiní dopadli mnohem hůře.

b) ČSSD je na tom asi nejhůře. Sice má taky 15 křesel, jako komunisti, ale spadli z prvního na nehezké páté místo. Možná proto, že sociální demokracie přestala být před volbami – sociální!

c) KDU-ČSL je na tom taky nejhůře. Ztratila sice jenom 4 křesla, ale zůstala jí jen desítka, což je ztráta skoro 30 % sněmovní váhy. Nejvíc jí asi ublížila srabárna, se kterou vycouvala z koalice ze starosty.

d) TOP 09 je na tom úplně nejhůř. Paradoxně, ačkoliv jí z 26 zůstalo jen 7 křesel, tak se její zástupci ve volebním štábu bláznivě radovali – že prolezli do Sněmovny s odřenýma ušima.

8. Krom ANO zvítězila jediná další strana, totiž Starostové a nezávislí. Ti mají sice nejmenší možný počet poslanců, šest, ale zato do Sněmovny vkráčeli s hrdě vztyčenýma ušima.
„Taky odřenýma.“ (Mrtvá Kočka)

Poznámka: Nezachycený hodnostář z ANO míní, že se nikomu nechce do vlády, kterou by řídil premiér Babiš, protože ten je prý „náročný“.

„To není náročnost, to je bossing.“ (Moby Dick)
„Što éto takóje »bossing«?“ (Žena Moby Dicka)
„Šikana.“ (Mrtvá Kočka)

A na závěr této kapitoly něco veselého:

V rámci povolebního vyjednávání se Ing. Babišovi něco nelíbilo na neformální komunikaci s předsedou České pirátské strany PhDr. Ivanem Bartošem, Ph.D.
„Měli by se naučit slušnému chování.“ (Andrej B. Babiš)

To je vskutku dobrá rada od někoho, kdo byl na jednáních vlády tak vulgární, že Muška musela často opustit Zeď zasedačky, ve které Bureš vyučoval své koaliční druhy, aby se vyzvracela pod oknem.

Mimochodem: „Demokracie je politickou organizací společnosti na mravním humanitním základě.“ (TGM, Nová Evropa, 1917)

A ta mravnost i po sto letech v současné „demokracii“ chybí – nejen u vítěze voleb!
*

III. Rozuzlení:

1. Andrej B. Babiš ve středu oznámil, že ANO nebude stavět do prezidentských voleb svého kandidáta:

„Je to nesmysl, někoho »stavět«. To by si to musel odpracovat, jako já teď.“ (Andrej B. Babiš)
„To je tichá podpora Zemanovi, ti se hledali.“ (Moby Dick)
„Taky je to dobře skrývaný odpor vůči možné konkurenci ve firmě ANOfert.“ (Žena Moby Dicka)
„Ne ke konkurenci, ale k faktickému šéfovi.“ (Mrtvá Kočka)
„A kdo je tady šéf?“ (Moby Dick)
„Kdo koho jmenuje – premiér prezidenta, nebo prezident premiéra? Aha!“ (Muška na Zdi)
„Já si myslim, že prezidenta by měl správně menovat – já.“ (Andrej Babiš Mušce na Zdi)

A prakticky se tak stalo.

„Do Vánoc chci mít vládu s důvěrou.“ (Andrej B. Babiš)
„S tichou podporou SPD a KSČM.“ (Muška na Zdi)

2. Ve čtvrtek prohásil stádní prezident Mlhoš Zeman na TV Barrandov doslova: „Předpokládám, že Andrej Babiš bude váhat mezi dvěma variantami, variantou menšinové vlády a variantou koaliční vlády. Já mohu garantovat pouze to, že ho v obou těchto variantách podpořím, a to z toho prostého důvodu, že je vítězem voleb a vítěze je třeba ctít a nezávidět mu.“

Přeloženo: Zeman nebude chtít po vítězi voleb, aby mu předkládal dojednanou „stojedničku“. Jmenuje i jednobarevnou vládu ANO bez podpory ve Sněmovně. (Co jsme říkali v pondělí?) Mlhoš variantu dalších voleb poraženým nedoporučuje, protože prognosticky věští, že by některé slabé kusy do Sněmovny znovu neprolezly, ANO by získalo ještě více hlasů. A nakonec – na nové volby jiné strany než ANO (a možná ještě ODS) nemají finance!

„Bod 2. by měl začínat: »V reakci na Babišovo prohlášení, že ANO nebude stavět prezidentského kandidáta…« (Muška na Zdi)

3. No dobře: V reakci na to, že Mlhoš prohlásil, že jmenuje Babišovu vládu, i kdyby měla být menšinová, prohlásil Andrej B., že sestaví menšinovou vládu. Samozřejmě s „nezávislými odborníky“, což je v české kotlině a v moravských úvalech bráno vždy jako velice skvělá věc. S takovou vládou může vládnout bez důvěry třeba až…
„Až do prezidentských voleb nejmíň.“ (Žena Moby Dicka)

Politologové se diví, proč to Babiš prohlásil, když ještě nedoběhlo druhé kolečko jednání s parlamentními stranami, a nemá od nich domluvenou podporu.

„Protože už je vymalováno.“ (Andrej B. Babiš)

A stačilo na to necelých 30 % voličských hlasů.

„To i Hitler a Gottwald měli trochu víc.“ (Muška na Zdi)
„V posledních demokratických volbách.“ (Mrtvá Kočka)
------------------------------------------------------------------

Moby Dick a jeho menažerie se omlouvají, že pro nedostatek času a prostoru nepokrývají všechny zprávy týdne. Ale snaží se hlavně nacházet souvislosti věcí pod povrchem.

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick