Středa 21. května 2025, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Země jde k lepšímu

diskuse (878)

Takový bude obsah volební kampaně sociálních demokratů – měníme zemi k lepšímu. Zatím si to myslí sociální demokraté, s občany je to horší. Podle posledních publikovaných výzkumů je sedmnáct procent obyvatel spokojeno s politickou situací. To je hodně smutné zjištění a těžko je to důvod k pyšnému bušení do hrudi. Jenže loni v říjnu bylo jen pět procent občanů spokojeno, takže spokojenost se navýšila víc než třikrát. Z pětasedmdesáti procent lidí krajně nespokojených je nespokojeno jen pětačtyřicet procent.

Bude se volit do senátu a do obecních zastupitelstev. Oranžoví půjdou do střetu v třiadvaceti obvodech. Pětadvacet milionů korun se vloží do reklamy, aby lidé uvěřili, že volí ty správné lidi, kteří z nich udělají ještě spokojenější občany.

Je to slogan oprávněný? Na sliby mimo ekonomickou realitu si u sociálních demokratů lidé už zvykli. Tohle ani není slib, je to jen konstatování. O nějakých očividných úspěších vlády nelze mluvit. Tam, kde je vidět činnost občanů, tam úspěchy jsou. Vedeme si slušně v produkci i obchodu, máme produktivní vědecký potenciál (občas se tou smradlavou zatvrdlou kůrou mediální lamentace občas prodere nějaká pozitivní zpráva, naposledy o úspěšném zkoumání genomu pšenice), máme vynikající sportovce (pravda, sociálně demokratický předák by je vylučoval z národa), to jsou tedy úspěchy mimo politickou sféru.

Nicméně i na poli politickém jeden úspěch vidím. V rozumné míře zůstávají ty odpudivé, trapné, hloupé a pobuřující rozmíšky. Ty otravovaly vzduch dvacet let a byly velkým zdrojem oné slavné blbé nálady. Z tohoto hlediska je úspěch dohoda o kandidátovi na eurokomisaře. Když to takto půjde dál, spokojenost možná stoupne na osmnáct, ne-li rovnou na devatenáct procent.

Co je ale sporné, je to, zdali si tento zatím jediný úspěch může nárokovat sociální demokracie pro sebe. Ke shodě musí být aspoň dva.

Jan Kovanic
21. 5. 2025

Život „po svém“ znamenal smrt „po svém“.

Gustav Sitař
21. 5. 2025

Média hlavního proudu se připojila ke kritice Bidenova Bílého domu

Aston Ondřej Neff
21. 5. 2025

Rusové jsou ochotni vraždit neomezenou dobu.

Jan Ferenc
21. 5. 2025

Číňané sebrali českým e-shopům 10 až 15 % jejich tržeb.

Aston Ondřej Neff
19. 5. 2025

Kéž by jednání v Istanbulu někomu otevřelo oči

Aston Ondřej Neff
20. 5. 2025

Rumuni tedy rozhodli, jak rozhodli.

Tomáš Jirsa
19. 5. 2025

Jsem zděšen nad lehkomyslností evropských politiků.

přečetl Panikář
20. 5. 2025

Západní civilizace ve jménu „záchrany klimatu“ páchá sebevraždu.

Kateřina Lhotská
19. 5. 2025

Většina lidí se bojí, že Fialova vláda zmanipuluje volby

Martin Korbáš
21. 5. 2025

Po triumfu v sedmém zápase proti Torontu se hokejisté Floridy v play off NHL udrželi na vítězné...

ČTK, Lidovky.cz
21. 5. 2025

Nejméně tři lidé zemřeli na jihu Francie při záplavách, které od pondělka způsobují silné deště a...

Lidovky.cz, ČTK
21. 5. 2025

Spojené státy získaly nové zpravodajské informace, které naznačují, že Izrael chystá možný úder na...

Marek Hudema
21. 5. 2025

Dostavba jaderné elektrárny Dukovany, kterou měla dělat korejská firma KHNP, byla pozastavena...

Lidovky.cz, ČTK
20. 5. 2025

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy vybudují vlastní vesmírný protiraketový...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz