22.9.2021 | Svátek má Darina


Zakažte agenturám plést se do voleb

31.5.2010

CVVM prorokovala oranžovým 30,5 procent, STEM po přepočtu na volební model 30,96 procent. Buď tedy jsou metody výzkumu veřejného mínění absolutně nevěrohodné, pak tedy je absolutně nepřípustné, aby se takoví pábitelé a ptakopravci pletli do voleb. Mnoho voličů odvozuje svoji volbu právě z výsledků výzkumů veřejného mínění. Soudný volič předpokládá dvouprocentní nepřesnost. Tyto výsledky jsou ale "naprosto jinde". Takže znovu. Je možné, že metodika je nepřesná, že nástroje sběru informací a jejich vyhodnocování jsou nedokonalé. Pak ovšem je nebezpečné takové instituce nechat vstupovat do demokratického procesu. Výrobce automobilů, který by produkoval auta s volantovou vůlí 30% by nesměl svoje auta u nás prodávat. Dvacet procent hlasů nebo třicet procent? Tady se agentury "spletly" o třetinu. Takže znovu, jestliže jsou jejich metody tak nedokonalé, měly by zavřít krám. Anebo je za tím úmysl a to pak by bylo možno kvalifikovat jako ohrožování ústavního pořádku země. Bylo by to ovlivňování průběhu voleb a pokud by se prokázal úmysl, volby by měly být anulované. Vždyť dejme tomu levicový volič, když viděl prognózu 30% a slyšel Paroubkovy řeči o nastávajícím "drtivém vítězství", nešel k volbám v domnění, že je to v suchu. A teď bude mít pravicovou vládu příští čtyři roky, protože ho prognóza oklamala, jak k tomu chudák levicový volič přijde? To ale není legrace, to je skutečnost.

Kousky těchto agentur už několikrát vzbudily pozornost. Nejdříve agentury dostaly do parlamentu zelené, když dlouhodobé preference v řádu 2,5 procent najednou záhadně vyletěly - bez očividné příčiny - na 12 procent a šup, bylo o parlamentní stranu víc. Tohle tenkrát prošlo a Neviditelný pes byl jeden z mála (možná jediný), kdo na tuto anomálii poukazoval. Větší pozornost vyvolala manipulace s preferencemi nebožky Čtyřkoalice, kdy agentury započítávaly preference Čtyřkoalice plus jejích jednotlivých složek a ještě se drze vymlouvaly, že to jinak nejde. To je minulost, skandál "30 místo 20" je současnost. Jak vysvětlí Jan Hartl výsledky své agentury STEM, která na jedné straně oblažovala veřejnost "objektivními výsledky" a zároveň za peníze pracovala pro sociální demokraty? O cinknutých průzkumech hovořil už dopředu Cyril Svoboda a na to, že se procenta dají koupit, upozornil i Ondřej Liška. Hartl na to řekl:

„Nám nikdy nikdo takovouto hloupou nabídku nedal. Jakmile by vás totiž ten zadavatel přiměl, abyste své výzkumy cinkli - ani nevím, jak si to pan Svoboda představuje - tak samozřejmě devalvujete svou hodnotu do budoucnosti." No to přesně se stalo. Průzkumy jsou po těchto volbách absolutně zdiskreditované a teď budeme se zájmem čekat, co nám tihle kouzelníci vyčarují v nadcházejích komunálních volbách. Jistě se dočkáme trapných výmluv. Mám návrh: jako je na krabičkách cigaret napsáno KOUŘENÍ ZABÍJÍ, na grafech produkovaných firmami jako je CVVM a STEM by měl být výrazný nápis JSOU TO BLÁBOLY, NEBERTE TO VÁŽNĚ, případně POZOR, DRZÁ MANIPULACE.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.