13.4.2021 | Svátek má Aleš


Vystrčil for prezident

3.9.2020

K situaci v Hongkongu se ve středu vyjádřil předseda senátu Miloš Vystrčil. Kritizoval Čínu, že porušila zásadu jedna země, dva systémy, a žádá, aby se Česko za Hongkong postavilo. 

Na Tchaj-wanu je Vystrčil od víkendu a už tu máme hlasy, že se zrodil vůdce opozice a že on by mohl být ten, kdo vyžene ze Strakovky Andreje Babiše (povinná súra: agenta StB v trvalém střetu zájmů vyšetřovaného policií kvůli Čapímu hnízdu a majitele třetiny sdělovacích prostředků v zemi). Upozornil na sebe, zachoval si pevnou páteř a tak si bezděky vzpomeneme na Lecha Walesu, který před lety vstoupil do dějin tím, že přelezl plot. Že ho zatím nikdo neznal, nevadí. Podívejte na Čaputovou, tu taky neznali a je z ní prezidentka.

Vymete Babiše, nebo nevymete? To se uvidí. Bude záležet na tom, jak veřejnost jeho cestu na Tchaj-wan a následné kroky bude přijímat. Mýlí se ten, kdo v mé větě cítí ironii.

Není jisté, že veřejnost Vystrčilovi většinově přeje. Jisté ale je, že se Západ postupně dostává s Čínou do konfrontace. Nemusí to skončit fatálně, ale ty tektonické pohyby jsou protichůdné, z americké strany výrazné, z té evropské bruselsky nedomrlé, nicméně taky zřetelné. No a Vystrčil, málo platné, stojí na té správné straně a podporuje správnou věc. Třebaže to ohrozí zájmy firem, jako je Škoda Auto (je ale německá) a PPF (ukotvena v Holandsku).

Pokropený kropič

Nákaza hlavní hygieničky Jarmily Rážové příjemně posunula aféru covid do groteskní roviny, takže oprávněně cituji nejstarší hraný film Pokropený kropič. Ministr Vojtěch šel do karantény, jakkoli by mu mnozí přáli cestu někam jinam. Andrej Babiš do karantény nepůjde, protože prý seděl od Rážové daleko. Když mohl covid sejmout britského premiéra Johnsona, proč by se měl zaleknout české hlavní hygieničky.

Slovak Lives Matter

Belgičtí policajti udusili ve vězeňské cele k smrti (zde) slovenského podnikatele Jozefa Chovance. Slovenská komunita v Bruselu by teď měla vyrazit do ulic a zapálit několik aut a vyrabovat samoobsluhy. Zatímco se činili, policajtka nadšeně přihlížela, jásala a pro zpestření si s chutí zahajlovala.

Teď vážně: toto je ukázka neseriózního stylu žurnalistiky, u nás zcela běžného. Na výše uvedené video se podívejte a pochopíte, co tím myslím.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.