7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


Vstupujeme do fáze inteligentní epidemie

25.3.2020

Nejdůležitější zpráva dne, zdá se, že se křivka nákazy umírnila a že se nemusíme obávat vize morové rány, kdy nebožáci umírají na chodbách zahlcených nemocnic. Ale pozor – Covid-19 má kapacitu na to, aby právě toto způsobil, toho si musíme být vědomi.

Omezující režim byl prodloužen, to se čekalo. Zasedala sněmovna a v režimu legislativní nouze schválila všechna vládní opatření, tedy deficit 200 miliard, dále pak úlevy živnostníkům, úpravu data maturit, ošetřovné rodičům a pozastavení EET. Je třeba ocenit, že opozice nevyužila příležitosti, aby novou vlnu EET zamázla víc. Až jednou Babiš padne, s ním padne i celé EET, o tom netřeba pochybovat. Zatím to ale nebude a znovu, opozice nepoložila vládě koronavirus jako nůž na krk. To je dobře. Demokracie stojí a padá na tom, že lidé jsou schopni se dohodnout. 

To vše samozřejmě neznamená, že byl vyhlášen mír na věčné časy. Ve vypjatých chvílích ale má i opozice díl odpovědnosti za exekutivu, a ta situace nastala. Opozice svým postojem díl odpovědnosti přijala a to je ještě lepší zpráva, než že se křivka epidemie hýbe k lepšímu.

Co bude dál

Přemýšlejme o tom obecně. Co exekutiva dělá?  Je třeba najít kompromis, jak udržet stát v chodu a zároveň jak udržet epidemii na uzdě. Ta epidemie je nebezpečná v tom, že choroba je mimořádně nakažlivá a že má škálu následků, od rýmičky až po kruté umírání, přirovnávané k pomalému utonutí. Společnost má prostředky k tomu, aby pomohla těm, co měli smůlu a ocitli se na té drsné straně škály. Jsou to staří lidé, nemocní, dále lidé se silnou expozicí nákazou. Prostředky jsou omezené. A teď jsme u toho kompromisu.

Je třeba nastavit taková opatření, aby se hospodářství udrželo v chodu, minimalizovaly se ztráty a ty ztráty aby byly medicinálně řešitelné – a taky politicky únosné. To se zatím, zdá se, daří. Na hodnocení je brzy, ale vypadá to na to, že exekutiva zareagovala včas, nedopustila, aby se epidemie vymkla z rukou. Zavřít lidi doma za situace, kdy nemocní umírají bez pomoci na chodbách, protože není ani personál, ani zařízení, to už je pozdě s tím něco dělat. To se u nás nestalo a to je důvod k optimismu.

Omezenému optimismu. Uzavřeli jsme se do hranic jako šnek do ulity. Jenže je to pandemie, šíří se v celém světě. Ekonomika je taky celosvětová. Co se bude dít, jestli zde, v České republice, situaci zvládneme? Kde všude ji taky zvládnou? Nedovedu si představit, že ji nezvládnou Němci. Ale na světě nejsou jen Němci a Rakušané. Ekonomika je globální. Ale to jsou už spekulace s hodnotou pohádky na dobrou noc.

Demokracie na kraji útesu

Nic si nenalhávejme, to inteligentní zvládání epidemie přes mobilní telefony, to je totéž v modrém, co dělají Číňané a co nás děsí. A jsme u jádra věci. Jakmile udržíme demokratické poměry, jde o technický prostředek, tento chrání životy a zdraví. Jako že se nedivíme, že stojíme na křižovatce na červenou – taky je to omezení naší vůle. Ale to, co se ozývá z Maďarska, to omezení práv parlamentu… neměl by někdo důvěryhodný říct hodně nahlas, že tohle opravdu nesmí být?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.