21.10.2021 | Svátek má Brigita


Vstanou (staro)noví bojovníci

31.7.2010

Premiér záležitost očividně poněkud bagatelizoval, protože místnost, do které se sbíhají informace z družic a radarů, nemůže být bezvýznamná, spíš to vypadá na srdce celého systému. Nemáme ale tolik informací, abychom hodnotili důležitost centrály, navíc daleko zábavnější je sledovat reakci odpůrců radaru. S touto myšlenkou totiž nepřišel válečný štváč Bush, ale nositel Nobelovy ceny míru a miláček celého světa (a levice obzvlášť) Obama.

Naši sociální demokraté jsou tak, jemně řečeno, poněkud nesví. I proto jsme po tiskovce mohli slyšet půvabnou myšlenku virtuálního ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, podle něhož tohle není (Bushova) protiraketová obrana, nýbrž je to jiná (Obamova) protiraketová obrana. Hlavně ale musí být součástí NATO, pravil pan Zaorálek důrazně. Upřímně řečeno, není důvod, proč by nebyla. Proto zaráží požadavek šéfa sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Františka Bublana, který naše stanovisko podmiňuje souhlasem Ruska. Proboha, proč? To jsme natolik nesvéprávná země, že se musíme na všechno ptát Kremlu?

Lidový dům je zjevně na rozpacích. Radar si, zejména kvůli Georgi Bushovi, nepřál a nyní tady má mít jeho jinou variantu od Baracka Husseina Obamy? Obtížné dilema. A to ještě nevylezla se svým pokřikem Filipova parta stalinistů, to teprve bude mazec. Zato se hned nechala slyšet pátá kolona ze spolku Nezakladnam. Opět vyhrožují občanským odporem a demonstracemi. Jen o hladovce se zatím nezmínili, ale oni se jim jistě nějací dobrovolníci, zvlášť z uměleckých kruhů, brzy přihlásí. Roztomilé na celé věci je, že pod tiskovou zprávou antiradaristů je podepsán člen trockistické Socialistické solidarity a kamarád teroristů z Hizballáhu Jan Májíček. Jeho soudruh Jan Tamáš z partaje údajně humanistické se už se svým hlasitým pokřikem taky ozval (patrně záležitost stačil zkonzultovat s ultralevičákem Chomskym), a tak o sobě dosud nedal vědět jen komunista Jan Neoral z Trokavce. Inu, jeho hvězdná hodinka už pominula...

A co ta protiradarová většina našich jen-na-sebe-neupozornit spoluobčanů? Tito přizdíři teď nejspíš stojí a koukají na to nadělení s otevřenou pusou. Tolik se radovali, když Obama radar odpískal, a teď jim udělá tohle. Dobře vám tak, milánkové! Ať je Obama, jaký chce, na obranu své země a svých spojenců nerezignoval. A to je jedině dobře.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.