8.10.2022 | Svátek má Věra


Vadí, nevadí

7.9.2022

Kandidát na prezidentský úřad Andrej Babiš vadí, protože je to provařený šíbr a určitě by Pražský hrad napsal na manželku, aspoň na 24 hodin. Navíc to není kandidát na prezidentský úřad, jelikož si teprve dal lhůtu na vyjádření. Josef Středula vadí, protože je to odborářský papaláš a jak by mohl být prezidentem chlápek, který žene lidi do demonstrací a vyhrožuje stávkami? Petr Pavel vadí, protože byl bolševikem u armády a trénoval na vyzvědače. Danuše Nerudová vadí, protože ji nikdo nezná. Karel Janeček vadí, protože je bohatej a umí stojku. Tomáš Březina vadí, protože je taky bohatej a neumí stojku. Tak bych mohl pokračovat, kandidátů uvažovaných i potvrzených je hodně a u každého se dá napsat, co na něm vadí. Jednoznačný lídr mezi nimi není žádný (lídr… od jisté doby slovo vůdce je jaksi salonunfähig. Zase na druhou stranu, v normální době a normální společnosti vůdci nemohou z podstaty věci být. Lídr se pozná v krizi. Tu teď máme a začíná být jasné, kdo lídr není, namísto aby se lídr vynořil.

Třeba není ještě tak moc zle.

Nicméně zpátky k těm kandidátům. Kromě Babiše je nejvíce hnojometných hlavní namířeno na generála Pavla, nejspíš proto, že má po Babišovi (který kandidátem není) má nejvíc preferencí (ale taky ještě nemá 50 tisíc podpisů). Kdesi jsem zaslechl, že by ho snad mohla podpořit SPOLU. Na to bych byl hodně opatrný, aby to nebyl polibek smrti. Nicméně je pikantní, že ANO má v rukávu kandidáty tři, kdežto SPOLU nevyrukovalo se žádným.

Abych se nevykrucoval, z dosavadních kandidátů inklinuju ke generálovi Pavlovi. Chtěl být voják, stal se paragánem (a to znamená, že nechtěl být voják na baterky). Že byl bolševik, to byla doba, kdy rudá knížka byla legitimace k profesi, v civilu ne nutně, u armády ano. A že ve se své profesi osvědčil, je zřejmé z toho, že to dotáhl až do vedení NATO. Vadí mi, že byl v partaji? Vadí. Ale víc by mi vadil Babiš, který by napsal Hrad na manželku, anebo organizátor demonstrací za zvýšení inflace anebo paní, která je možná hodná, ale v životě jsem o ní neslyšel, jen to, že chce být hlava státu.

Závěrem ještě to, že se situace dramaticky změní, pokud a) Babiš nebude kandidovat, b) pokud bude kandidovat Babiš a proti němu Okamura. V případě b) by ne-podpora Pavlovi nebyla známkou morální zásadovosti, nýbrž idiotství.

Aston Ondřej Neff