30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


Ústavní žaloba a její smysl

10.7.2019

Senátoři ještě doplní návrh jejich ústavní žaloby na prezidenta Zemana o poslední výkon, tedy sabotáž rozhodnutí ministerského předsedy ve věci ministra kultury Staňka, a 24. července předloží návrh plénu senátu. Aby se Ústavní soud žalobou zabýval, musela by ji podpořit i dolní sněmovna a to je vysoce nepravděpodobné. Přesto je zásadně důležité, že vznikla a bude podána.

Jsme svědky plíživé demontáže ústavního systému České republiky. Za éry prezidenta Václava Havla se hovořilo, leckdy ironicky, o duchu ústavy. Dnes už se musíme ptát, zdali nějaká ústava nějak platí a kdo vlastně vládne téhle zemi a kdo v ní má nějakou odpovědnost. Tak aspoň senátoři se tomuto alarmujícímu procesu vzepřeli a na dolní sněmovnu padá historická hanba, že k tomu mlčí. Předseda vlády je hadr, kterým si psychopat na Hradě pucuje boty. Je věru paradoxní, že ani senátoři ANO se k žalobě nepřidají, přestože se jejich šéf dostal do neúnosné situace. Kdyby se obě komory parlamentu vzmužily, zbaví toho člověka úřadu pro nezpůsobilost. A vrátí ústavní zákon o volbě prezidenta do původní podoby.

Žalobu na prezidenta obhajoval v podvečer neúspěšný prezidentský Marek Hilšer. Horšího mluvčího si žalující senátoři nemohli vybrat. Blekotavě rozhořčený senátor dal najevo, že vlastně neví, k čemu ta žaloba je, a že se uvidí, jak to všechno dopadne. Že si tenhle člověk troufl jít do prezidentského klání, je prostě úžasné.

Je Carola Rackete zločinec?

Zdá se, že se ještě nikdy nestalo, aby cesta do pekel byla dlážděna tak dobrými úmysly. Případ kapitánky Caroly Rackete je toho ilustrací. Bude stát před italským soudem za nezákonné proniknutí do italského přístavu a bude se hájit zájmy lidí ohrožených na životě.

Přitom věc se má tak: je tu mezinárodní organizovaný zločin, který stěhuje zoufalé lidi do Evropy. Není to nic jiného než kšeft, jeho součástí na jedné straně toho složitého procesu je vyvolávání falešné naděje, co oběti toho kšeftu čeká v Evropě, a na druhé straně je nutno nešťastníky přivést do šílené, životu nebezpečné situace. I to je součást toho zločinného kšeftu. Počítá se se součinností lidí, jako je kapitánka Carola Rackete. Ti přicházejí k těmto lidem, kteří se vědomě nechali přivést do stavu ohrožení života, a dopraví je do cílové destinace, ze které je už nikdy nikdo nedostane pryč.

Jistěže není zločincem v tom smyslu, v jakém zločince tradičně chápeme, přičemž úmysl páchat zločin je nezbytná součást té definice. Nicméně že je součástí a napomahač zločinného komplotu, to je také zjevné.

Takže co? Je zločinec, nebo není?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.