15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


Ústavní ochrana vody

20.7.2019

Všimněte si zajímavého jevu: když něco nejde a něco nefunguje, nebo to funguje blbě, není to proto, že je někdo líný a neschopný. Není legislativa. Tahle věta není legislativa by se měla vymýtit z českého jazyka. Nejde to, protože na to není legislativa. Ale to je žertík jen tak na okraj.

Vrcholem obohacování legislativy je vylepšování ústavy. Příklad z doby těsně minulé, ale možná už brzy zase budoucí: máme u nás rozumný zbrojní zákon. Podle něho řádný občan po výcviku a složení zkoušek má právo si koupit a držet zbraň definovanou určitými parametry. Pak přijde legislativní génius a chce to nacpat do ústavy jako součást obrany státu, jako že občané budou běhat s brokovnicemi po Karlově mostě a budou sprejery střílet do zadnice štětinami se solí. A teroristy kulemi na divočáky. 

Aktuální vylepšení ústavy se týká vody. Pasáž o ochraně přírodního bohatství, která už v ústavě je, má být doplněna o zmínku o vodních zdrojích a půdě, tak to chtějí lidovci. Komunisté mají taky vylepšení a skrze ústavu by rádi zabránili soukromému podnikání v souvislosti s vodou. Derivátem tohoto návrhu je návrh nezávislých starostů, aby byl ústavně definován nárok každého na pitnou vodu a že vodní zdroje jsou statkem veřejného užívání a jsou ve správě státu.

O hospodaření s vodou se žvanilo už dávno za minulého režimu. Odborníci dovozovali, jak zhoubné jsou ty širé lány, a hořekovali nad mizením remízků. Dneska máme kapitalismus se širými lány a bez remízků. Stát má obrovský byrokratický aparát, mnohem větší, než jakým disponovali soudruzi se svými politbyry a převodovými pákami moci. Každá ze sedmi tisíc obcí má nad sebou nějaký odbor pro životní prostředí. Jsou stovky možností, jak prosadit rozumná opatření chránící vodu.

Jenže to asi moc zavání prací. Je lepší se postavit na barikádu a pozměnit ústavu. Z toho je pak ten správný státnický pocit.

Ještě k těm sprejerům

Minulý týden byl v Praze sprejerský incident, dva Němci namalovali pětimetrové čmáranice na sloup Karlova mostu, chytli je, napařili jim pokutu a vyhodili ze země. Což je správné. Pro případ sprejerství (a dalo by se to rozšířit) by ale nejúčinnější opatření byla obnova tělesných trestů. Pětadvacet rákoskou na holou a mazej domů k mámě. Bohužel to není možné, doba je humánní.

Proto je pomalovaná čmáranicemi.

Aston Ondřej Neff


12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.

J. Vobr TOŽ DOBRÓ NOC !!! :-))) 22:42 21.7.2019
R. Neveselý Už chrní... . 22:30 21.7.2019
P. Jirkovský Jeden slepej, druhej chromej ....... 21:37 21.7.2019

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.