19.2.2020 | Svátek má Patrik


Uplácet se smí a jiné komedie

20.12.2016

Za nedostatečně odůvodněné prohlásil odposlechy v Rathově aféře odvolací pražský vrchní soud. Bývalý středočeský hejtman David Rath, chycený s krabicí se sedmi miliony v hotovosti, je na svobodě a pokud se pře nepohne někam jinam, zřejmě nikdy nenastoupí svůj původní trest osmi a půl roku vězení. Pražský vrchní soud tedy vyslal jasný signál: úplatky jsou nepostižitelné, vesele tedy uplácejte, co jen kapsa stačí!

Jak jinak než odposlechem lze úplatky objevit a dokázat? Rath pravděpodobně nepodepsal na svých sedm mega v krabici žádnou kvitanci. O bankovním převodu ani řeči. Dosavadní aféry toho druhu se vždycky točily kolem zachycených konverzací. A vyplynulo to do ztracena.

Havlíček napsal, bože, kéž jsem policajtem.

Oponuji: bože, kéž nejsem policajtem, musel bych se vzteknout.

Zeman podržel Babiše

Prezident Zeman odmítl podepsal zákon Antibabiš. Už na první pohled laika je ten zákon retroaktivní: mění pravidla hry za pochodu. Babišovi patřil Agrofert a patřila mu média dřív, než šel do politiky. Teď, když v ní je a má v ní úspěch, méně úspěšní se spojili a dali dohromady zákon, že nesmí Agrofert a média vlastnit. To je retroaktivita jako řemen.

Ty politické důsledky jsou zřejmé, upevnila se osa Zeman-Babiš a pokud Zemanovi vydrží zdraví, bude to mít větší důsledky, než kdyby Babišovi patřily tři Agroferty a Bakalovo info impérium k tomu.

Vražda v Ankaře

Nejhorší nakonec – Turci zastřelili v Ankaře ruského velvyslance. Ať to bylo jakkoli, je nepochybné, že je ruský velvyslanec mrtev a že je mrtev i atentátník. Vyšetřování okolností vraždy je silně problematizováno.

Turecko je v rámci NATO extrémně nebezpečný partner. Už jednou sestřelilo ruský bojový letoun, teď zabilo představitele ruského státu. Z první vraždy se vykroutilo přihlouplou omluvou, kterou bylo Rusko ochotno akceptovat.

A teď si uvědomte, že Turecko spolčené s teroristickým Íránem, Turecko po uši v náboženské válce v Sýrii, toto Turecko, kde potlačili svobodu slova a doslova desetitisíce občanů pronásleduje policejní moc, je člen NATO, a tudíž má nárok na kolektivní ochranu proti napadení.

Názor nepoučeného glosátora: je třeba Turecko vyhodit z NATO dřív, než bude pozdě. Vstup do unie nepřichází v úvahu.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.