3.5.2024 | Svátek má Alexej


Turecko v pozadí

6.4.2009

Evropa může přijmout vězně z Guantanama - tentokrát věru doufám, že se tohoto nesmyslu nezúčastníme - a spolupodepíše se na jednom drobném vítězství islamistického terorismu nad civilizovaným světem.

Obama se přimluvil za přijetí Turecka do EU. Chce si to udělat u Turků, respektive u fundamentalistů dobré. Přitom to, co předvedli Turci v souvislosti s volbou šéfa NATO, je jasný argument pro to, aby zůstali mimo tak dlouho než... se jim podaří se opět stát sekulární, tedy od náboženského fanatismu oddělenou zemí. Je přece nepřípustné, aby nám fanatici diktovali způsob života a komandovali, co smí být otištěno v novinách a co nesmí.

To, co se děje, hodně připomíná doby studené války. Tehdy Západ také byl nucen brát Sověty vážně a hrál s nimi velmi dlouho složitou hru, která netrpělivým připadala měkká a mnichovanská. Sovětský režim se nakonec zhroutil vinou vlastní neschopnosti a neproduktivnosti - jeho vládce omrzelo vládnout tak bídnému podniku, jako byl komunistický lágr, a hodili ručník do ringu.

Konec fundamentalismu není v dohledu. Diktátorské režimy Středního východu potřebují budovat obraz nepřítele, aby mohly nadále okrádat vlastní poddané. Je to příběh bez konce. Takže Obama pokračuje v tradici: ruka je v rukavičce, ale sevřená do pěsti.
Konkrétně: radar neodpískal, jak si přejí iluzionisté a prokremelští poskoci, jen řekl, že ho USA budovat nebudou, pokud naprší a uschne... Opravuji: pokud se Írán vzdá atomového zbrojení. Což je totéž.

Novým premiérem komunista... bývalý

Kramářova vila vydala plod schůzky koaličních lídrů s předsedou ČSSD - novým premiérem se má stát Jan Fischer, šéf Českého statistického úřadu. S tímto návrhem - bude-li schválen stranami - poběží dosavadní, odstupující premiér Topolánek na Hrad a prezident Klaus by měl pana Fischera pověřit sestavením nové vlády.
Širší veřejnosti je jméno Jana Fischera zcela neznámé, ale pan Paroubek si volbu pochvaluje, podle něj je to "zkušený státní úředník, který může zvládnout tuto funkci". Jemu samozřejmě nijak nevadí, že předseda ČSÚ byl od roku 1980 do roku 1989 členem KSČ, takových je mezi politiky spousta, proč by jím nemohl být i jeden státní úředník navrhovaný na premiéra demokratické republiky.
Teď už jen můžeme být zvědavi, jaké další "zkušené státní úředníky" pan Fischer (dirigován parlamentními stranami) vybere do vlády. Že bude úřednická, o tom nepochybujme. Že ji budou zpovzdálí řídit straničtí bossové, o tom nepochybujme rovněž. Ale protože na výběr kývl i pan Paroubek, důvěru od Sněmovny dostane. Otázka je, co dostaneme my.