27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Svěřte to i soukromému sektoru

19.3.2021

Křivka nákazy zvolna, velmi zvolna klesá, což je lepší než kdyby stoupala a hlavně se rozjíždí vakcinace a to je obrovsky dobře. Ono se předvídalo, že se to v druhé půli března rozjede. Ministr Jan Blatný potažmo vláda a přidružené instituce ustály hysterii kolem vakcíny AstraZeneca, kterou pozastavilo dvacet států. Naše Akademie věd, respektive její přidružený spolek Sysifos udílí anticenu Bludný balvan za výkony v oblasti iracionality. Nějaká mega-akademie by musela udělit Bludný balvan velikosti Gibraltarské skály všem těm vládám, které bez mrknutí oka poslaly specifické množství lidí do krematoria, protože podlehly bizáru. Chvála bohu, že na té přehlídce hanby nefigurujeme – EMA opět potvrdila to, co deklarovala celou dobu, že je vakcína AstraZeneky bezpečná a nezvyšuje riziko sraženin.

Vidle ale byly vrženy, důvěra podlomena a to je obrovská příležitost. Vyšlete inteligentní a schopné lidi (tedy ne ministra Petříčka, který nakupoval indickou vakcínu u arabských podvodníků s ruským záznamníkem) do Evropy aby tam nakoupili kolik jen to půjde z nevyužitých a odmítnutých zásob AstryZeneky. A poté ať to valí do podniků, ať firmy očkují svoje lidi! Je hezké, že se stát primárně stará o seniory, taky už jsem ve frontě, ale teď už umírají čtyřicátníci a padesátníci v produktivním věku. Bylo by laciné dnes tvrdit, že stát neumí očkovat vůbec, na tabulce je vidět, že nejsme premianti, ale nezaostáváme dramaticky za sousedy a že jdeme docela agresivně vpřed.

table

table

Je tu ale příležitost. Tento stát je nastaven na to, aby nic nešlo… Benefit soukromého sektoru drtivě převažuje výkon sektoru státního. Už bylo mockrát řečeno – ať vakcíny rozváží třeba Rohlík nebo spousta takových Rohlíků, a samozřejmě, ať očkují privátní lékaři, ve Francii se očkuje v lékárnách! Proč by nemohli očkovat třeba veterináři, copak nejsme ve válce? Celá ta aféra kolem AstraZeneky mi připadá, jako kdyby uprostřed kobercových náletů někdo začal zkoumat, zdali šířka schodů do sklepa odpovídá bezpečnostním normám.

Takže znovu, u nás se to nestalo, vděk budiž věnován ministru Blatnému, ale jednejme dál. Rychle a efektivně, jak to dovede jen soukromý sektor.

Trapný Fiala

Soutěž o nejtrapnější figuru na politické scéně má mnoho kandidátů na palmu vítězství. Předseda ODS Petr Fiala mezi ně bezpochyby patří. Média ohleduplně obcházejí jeho zásluhy, když lamentují nad rozpočtovým propadem, ale nikdo mu neupře,že o zrušení superhrubé mzdy se spolu s ANO zasloužila jím vedená ODS. Události se valí rychle, na zásluhy se zapomíná. Máme tu aktuální situaci, mnohdy bizarní bariéry na úrovni okresů (bizár: mezi Jabloncem a Libercem jezdí v lese tramvaj) a pohyb n ploše katastru (mezi námi: kontroluje tohle někdo?). Mistr Fiala zatroubí na trumpetu do útoku – zrušte ten nesmysl a umožněte rodinám návštěvy o Velikonocích! Až současný klesající trend se zase zlomí a půjde to nahoru, připomene mu někdo, že je to absolutně totéž, jako když se před Vánoci žadonilo o rozvolnění kvůli rodinám a rozzářeným dětským očkům? Mimochodem, je to odpudivý populismus přesně toho stylu, jako když nebožka sociální demokracie vymohla zrušení registračního poplatku u lékaře (dílo tehdy ještě zdatné ODS) a otevřela dveře marodérům a omezila finance pro zdravotnictví. Nicméně aby komika byla dokonalá. Oproti Fialově absolutně populistickému požadavku stojí Spolu, jehož je ODS členem. Ale to je normální v tomhle státě. ODS pomohla prosadit pandemický zákon (což je dobře) a senátoři ODS to žalují u Ústavního soudu. Za to ale Fiala nemůže, je to trapnost někoho jiného. Však říkám, že těch uchazečů je spousta!

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.