13.4.2021 | Svátek má Aleš


Střelba do tmy

1.9.2020

Vysokou cenu že zaplatí předseda senátu Miloš Vystrčil za svou cestu na Tchaj-wan. Slíbil to čínský ministr zahraničí Wang I. Může to znamenat cokoli v širokém rozpětí, počínaje zákazem procházky po Čínské zdi a konče dávkou sarinu. 

Ta první eventualita je pravděpodobná s vysokou mírou jistoty, ano, Miloš Vystrčil se hned tak do Číny nepodívá. Druhá krajní eventualita je krajně nepravděpodobná, to by bylo přece jen silné kafe. Ovšem hodně silné kafe je i takto formulovaná výhrůžka.

Oba zainteresovaní velvyslanci, čínský v Praze a český v Pekingu, asi nevyslovují Vystrčilovo jméno s úsměvem na tváři. Oba museli na koberec a nejspíš mají teď plný diář. Za Vystrčila se postavil jak Andrej Babiš, tak ministr zahraničí Tomáš Petříček, taková výhrůžka je skutečně nehorázná. Zvláštní je, že ministr Wang I ji vyslovil na půdě Evropské unie, je na návštěvě v Berlíně. Slušelo by se, aby se nějak ozvalo Německo a samozřejmě sama Unie. Takovou nehoráznost by neměla nechat bez povšimnutí.

Ale asi nechá, pokud ne, příjemně překvapí.

Petříčkův náměstek Martin Tlapa byl v pondělí v rádiu a na otázku, co bude následoval, důvtipně odpověděl, že se uvidí. V tom je ten háček.

Česká republika je suverénní stát a jeho ústavní činitelé mají právo jezdit, kam uznají za potřebné. Nicméně v konceptu těch cest by přece jen měl být nějaký záměr. V cestách Miloše Zemana je záměr jasný: servilita ke všemu, co plyne z východu a prosazování tamních politických a ekonomických zájmů. Může se ale ukázat, že se i Vystrčilova cesta v budoucnu zúročí. Roste napětí mezi USA a Čínou. Pokud na podzim zvítězí Trump, dá se čekat další eskalace. Z Vystrčila, na kterého si ministr Wang I tak vyhrnul rukávy, se může takto stát zajímavá figura na složité mocenské hře. 

Teď jsme samozřejmě na půdě bohapustých spekulací. Nicméně Vystrčilova osamocená spanilá jízda není zas tak ojedinělý tah. Miloš Zeman taky podpořil Donalda Trumpa před jeho zvolením prezidentem (nejspíš v domnění, že ho podporují Rusové). Když se střílí do tmy, může se stát ledacos.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
CNC NADŠENEC – OBRÁBĚNÍ KOVŮ (23 – 29 000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 29 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.