28.9.2020 | Den české státnosti


Společný program

18.9.2019

Na jedné straně je to projev zoufalství slabých: ty máš sílu, já mám sílu, sejdeme se v devětsilu, to mohlo platit před sto lety, ovšem Devětsil nebylo sdružení trpaslíků, kteří povětšině svoji příležitost promarnili, nýbrž sdružení nastupující generace, přichystané přivést na svět pohromu dvacátého století, totiž socialismus. Lunatické vize spojení demokratické opozice měly pouze jedinou, zato ultimativní překážku, totiž neuskutečnitelnost.

Nicméně nic neplatí absolutně a jeden průnik tady je a ten by mohl fungovat, totiž odpor proti EET. Andrej Babiš, který omámil jednoho voliče ze tří vidinou takového systému řízení státu, že bude fungovat stejně efektivně jako soukromý podnik, předvedl v praxi jediné: totiž buzeraci. Kontrolní hlášení podnikatelská sféra jakž takž spolkla a má snad i racionální opodstatnění. Systém EET v hospodách, to ještě šlo. Hospody zdražily, experiment uhradili kunčofti. Za tři roky stouply ceny v hospodách, kam chodím na oběd, o nějakých slušných 60 – 80 procent, minulý týden jsem se přehoupl na smažák s hranolkama a polívkou a kofolou přes dvě stovky, bravo EET. Před třemi lety bych platil kilo. Ale EET zavést pro malíře pokojů a toho pána, co mi bude provrtávat ucpanou kanalizační přípojku, to si žádá defenestraci.

Tak mu ji dopřejte, tu defenestraci.

Je tu příklad z čerstvé historie a poskytl jej Lidový dům.

Světlá hodina pro ČSSD nastala, když se sociálové postavili proti registračnímu poplatku u lékaře. Bylo to velmi rozumné opatření. Systém poplatků přinesl příjmy do systému a omezil zbytečné marodérství a závažné nemocné nezatížil, protože se jim poplatky refundovaly. Sociální demokracie zafungovala jako parazit systému a dokázala toto opatření svrhnout. S menším pro sebe efektem předvedla čerstvě s karenční dobou, také vyšla vstříc marodérům a pijavicím dávek, ale to má přece v genech a od toho tu je. Nicméně může posloužit jako příklad k následování: zavedením EET si Babiš se svým podnikem vytvořil zranitelné místo. Kolik lidí popudil druhou vlnou EET?

To je směr, kam byste měli jít, hoši a dívky. Tam ho to bude bolet.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.