Snadná odpověď
Kam vkročí noha cizího vojáka, tam končí svoboda.
Kdyby nohy cizích vojáků nevkročily do nacistického Německa, vládli by tam dnes pohrobci Adolfa Hitlera. Kdyby Američané neporazili japonský fašismus, žila by pod fašistickou okupací půlka Asie. Člověk, který vymyslel tento slogan, buď musel přijít o soudnost, anebo má nějaké prapodivné úmysly. Rád bych ho poznal. Pak bych se ho zeptal, jak si myslí, že by přítomnost roty (nebo kolika) amerických vojáků, obsluhy radaru v Brdech, zkrátila jeho svobodu. V čem konkrétně? Co by pak musel dělat, zatímco dnes to dělat nemusí? Navíc, co je to "cizí voják". Jsme členský stát NATO. To je organizace, která zajišťuje kolektivní bezpečnost. Předpokládá se automaticky, že její činnost bude multinacionální. Vojáci NATO pořádají pravidelná cvičení v našich vojenských prostorech, tedy nohy cizích vojáků u nás jsou přítomné velmi často, a je to správné. V čem tyto nohy omezují svobodu toho pána nebo té paní, kdo vymyslel onen slogan? A na webové stránce takto uvedené vystavují svá jména profesor Kohák, zpěvačka Kubišová, režiséři Kačer a Troška a taky spousta dalších lidí, která zatím podle jména asi mnoho lidí nezná.
Takže ta otázka Václava Klause, zdali výzva znamená diskusi nebo negaci, ta je snadno zodpověditelná. Je to prostě negace naší účasti na kolektivní obraně.
Klaus dále varuje před podceňováním bezpečnostních rizik. Ze své pozice si nemůže dovolit říct naplno, jaká je skutečnost. Drzost darebáckých států roste, jakmile se jejich potenciální protivníci chovají slušně a vstřícně. Přitom radarová výstraha není nic neslušného ani nevstřícného. Je to prostě opatrnost, nezbytná ve světě, kdy hlava státu - konkrétně Íránu - otevřeně hrozí atomovým vyhlazením jinému státu. Je nepochopitelné, jak může někdo něco tak zřejmého nechápat. Václav Klaus před tím varuje a je to dobře, že se konečně vyjádřil takto - skoro - jasně a jednoznačně. To "skoro" je obsaženo ve větě, kdy vysvětloval, že si dovede představit, že o případném umístění radaru rozhodnou zákonodárci, ale i lidé v referendu: "Obě (varianty) mají své plusy i minusy. Varuji však před laciným populismem."
Škoda, že ani tentokrát nedokázal přiznat, že střelil vedle, když referendum v této věci podpořil. V bezpečnostních otázkách nemá referendum co dělat. To by měl Václav Klaus, tento herold standardní politiky, vědět.