20.4.2021 | Svátek má Marcela


Slovenský příklad

15.3.2018

Tisíce lidí na ulicích, protesty, petice, projevy. Přeje si někdo důraznější důkaz, že Miloš Zeman je člověk svou osobností nezpůsobilý vykonávat funkci prezidenta republiky, hlavy státu, politického svorníku a mezinárodního reprezentanta?

Háček je v tom, že ho zvolila většina voličské obce, sice těsná, ovšem vítězství se vysmívá všem přívlastkům: vítězství je prostě vítězství a jestliže Miloš Zeman ve středu večer oslavoval v utajení a za kordony strážců svůj triumf, mel co slavit. První vítězství urval na demagogickou lež o sudeťácích a Benešových dekretech, napodruhé opět lhal tvrzením, že jeho soupeř Jiří Drahoš otevírá dveře ilegální imigraci. Zeman je delegován balamucením lidí a lžemi. Nicméně, to je třeba si připomínat, je delegován.

Demokracie má tu nepříjemnou vlastnost, že občas zvítězí jiný koncept, jiný pohled, jiný názor. Ovšem k demokracii patří i to, že po vítězné volbě sáhne poražená strana k protestům. Ty jsou mnohdy přehnané, jako když se na Václavském náměstí spojuje Zeman s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. V krajním případě jsou směšné, jako když horlivec při udílení Českých lvů vyzýval lidi, aby nevolili Zemana. Nicméně je třeba mít na zřeteli, že i tyto výstřednosti mají racionální názor. 

Veřejnoprávní média leží mnoha mocným lidem a skupinám v žaludku. Zeman jen na plná mluvidla vyjádřil to, co jiní ve skrytu zamýšlejí: totiž zakroutit veřejnoprávním médiím krkem. Už se to jednou stalo, když byla v roce 2000 dosazena do čela ČT psychicky nevyrovnaná Jana Bobošíková, která pak oscilovala mezi servilitou k ODS a Václavu Klausovi a příchylností ke komunistické straně, za niž se v roce 2008 nechala kandidovat na prezidentský úřad. Tehdy lidé vyšli do ulic a političtí aktivisté televizi dokonce fyzicky okupovali. To bylo skandální a bylo to na hraně pučistického aktu, nicméně televizi to zachránilo v její nezávislosti.

Prezidentův arogantní inaugurační projev by se možná setkal jen se zaslouženým pohrdáním a posměchem, nebýt rozkolísané politické situace v zemi. Už to trvá příliš dlouho na to, aby to bylo poutavé, leda to je zajímavé, že sympatie na té hře nezískává absolutně žádná strana. Slováci se zvolna sunou k novým volbám. Měli bychom jejich příklad následovat.

Aston Ondřej Neff


Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.