17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


S coronou za Prahu

11.5.2020

Za Prahu a jistě i další města postižená (obdařená) turistickou invazí. Oč jde? Začalo to pádem starého režimu. Dalo se čekat, že se znásobí počet turistů a že se tvář města změní. K horšímu. Skutečnost předčila očekávání. Zmiňuji se o Praze, protože ji dobře znám: je z ní protivný skanzen zamořený nevkusem a šmejdovým obchodem. 

Karanténa zastavila skoro turistický ruch – opravdu jen skoro. Za ty dva měsíce jsem se byl dvakrát podívat na Karlově mostě a pokaždé tam bylo turistů jako máku. Ale zmizely ty příšerné stánky takzvaných Umělců Karlova mostu. To jsou šmahem kýčaři desáté kategorie, nabízející výtvarný šmejd nejhrubšího zrna. V starobylých uličkách se zabydleli čepičáři a matrjoškáři a všude máte smrduté stánky s údajně staročeským trdelníkem, což jsou ve skutečnosti nějaké uherské navinuté oplatky.

K věci se vyjadřuje Hospodářská komora, konkrétně místopředseda HK v Praze 1 Filip Dvořák. Vidí v současné krizi šanci, jak ten šmejd omezit. Samozřejmě to naráží na princip svobodného podnikání. Ale pořád je tu ještě možnost záboru veřejného prostranství. Tady prostor k zásahu je. A ještě něco mě napadá. On se ten turismus hned tak rychle neobnoví v původním rozsahu. Je šance, že se trochu změní klientela. Asi to cestování bude dražší a struktura klientely se změní. Kéž by ubylo fandů pro trdelníky! 

Ta Praha je opravdu už nesnesitelně hnusná, přinejmenším její historické centrum. Domácí se stáhli do nových center, kam se turisté tolik nedostanou: Smíchov, Karlín, Vinohrady, v Holešovicích je centrum kultury, kdo by to byl před lety řekl! To je skvělé a to se nemění. Ale že se nedá jít od Koně přes Václavák na Malostranské, aniž by se mi cestou zvedl pětkrát kufr a nemusel jsem držet ruku na kapse, to je opravdu k naštvání.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.