7.7.2020 | Svátek má Bohuslava


Rozhořčení lidovci

10.4.2019

Polívku na vyhaslém ohýnku si chtějí ohřát lidovci. Navrhují, aby se sněmovna příští týden zabývala vměšováním cizích států do věcí ČR. Chtějí na sebe upoutat pozornost po skandálu zaviněném ministryní průmyslu a obchodu Novákovou, která se podvolila příkazu čínského ambasadora a nechala vyvést z jednací síně tchajwanského zástupce.

Její počínání je opovrženíhodné a to se jaksi obecně ví. Nicméně nějaké obecné šťourání do věci je krajně ošemetné. Co je vměšování a jakými prostředky je konáno? Jak která země praktikuje svůj vliv? Je to hodně tenký led a lidovci by na něj neměli lézt. Nejde o to, že by se oni mohli probořit, ale mohly by se zdola vyvalit nepěkné vlny.

Druhé Vánoce

Jedna právní klička stačila a Ústavní soud prohlásil vydání pana Nikulina podezřelého z hackerského útoku do USA za nezákonné. Kauza má dvě až tři strany na první pohled zřetelné.

Soudní systém umožňuje šikovným a movitým obžalovaným se po celá léta vyhýbat trestu, i v případech, kdy se vina zdá naprosto evidentní. Do očí bijící je případ Davida Ratha, který dokonce kandidoval do Senátu po tom všem, co na něj prasklo. Občan pak má pocit, že je právo na straně gaunerů. To je ta jedna strana věci.

Druhá strana: ten, kdo se hájí před soudem (české slovo obžalovaný je hnusné, mělo by být obhajovaný, jako mají v angličtině slovo defendant), má mít prostředky jak se hájit a ty by logicky měly být vícestupňové. Jinak je tomu v diktaturách všeho druhu - v krajním případě ve stylu oprátka pět minut po rozsudku. Pěkné příklady najdeme i v Osudech dobrého vojáka Švejka.

Třetí stránka věci – jedno s druhým by mělo být v nějaké rozumné rovnováze, aby se kauzy netáhly tak dlouho, dokud nepřijde Václav Klaus a nevyhlásí amnestii.

Závěr toho všeho: agentura Putinova Ruska má z rozhodnutí Ústavního soudu druhé Vánoce.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK NÁSTROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 38 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.