3.10.2022 | Svátek má Bohumil


Říše zla na pokračování

9.8.2012

Karel Havlíček Borovský pochopil, co je Rusko zač v době, kdy nejeden ušlechtilý duch v Čechách blábolil o dubisku, k němuž je dlužno se přimknout. Havlíček mrtev, Rusko jako říše zla se nemění, ušlechtilí duchové přežívají, jeden sedí na Hradě a druhý se na Hrad hrne. Skandální proces s členkami punkové skupiny Pussy Riot otevírá oči.

Případ je toho druhu, že v normální zemi by se vůbec nedostal do zpravodajství, možná v nějakém bulvárním plátku by si ho všimli jako kuriozity a zpěvačky by z kostela vyprovodil kostelník, nikoli Omon. Celý ten proces je hnusný a pohrdáníhodný a o to větší úctu je třeba mít k těm statečným mladým ženám, které obludnému opresivnímu režimu vzdorují. V nekončené válce s diktátorskou blbostí se rodí tři nové hrdinky. Ono stačí se podívat na fotku, na níž Naděždu Tolokonnikovovou přivádějí k soudu: sympaticky přidrzlý výraz hrdého děvčete a vedle ní tupý ksicht otrokyně režimu v přiblblé uniformě, i Marťan by pochopil, oč zde běží.

Tohle není "zahraniční problém". Rusko má v naší zemi drápy. Je dobré v této souvislosti připomenout, že prostřednictvím agentů a užitečných idiotů znemožnilo naši účast na společné obraně, když zlikvidovalo projekt radarové hlídky v Brdech. Putin si může stokrát stěžovat, že "obraz Ruska je mediálně pokažen". Ano, je pokažen, přinejmenším dvě stě let. Nemohou za to média, ale může za to Rusko samo.

Ostravská blamáž pokračuje dále

Ostravský primátor Petr Kajnar láme rekordy v trapnosti. Sám v těžkém střetu zájmů, protože je předseda představenstva vodárensko-kanálnické společnosti a kanalizační problém je v jádru sporu kolem cikánského ghetta, rozhodl se šalamounsky, že "to dá k soudu". Nejdřív dal k soudu aktivistu v cikánské otázce Kumara Vishwanatana, že prý vyvolává emoce. Nevím, jak u koho, pan Vishwanatan ve mně žádné emoce nevyvolává, zato je vyvolává pan Kajnar, že takového člověka podporuji ze svých daní, třebaže by mohl dobře žít z vodovodů a kanalizačních stok. Pan Kajnar spoléhá, že lidi nemají cikány rádi, a proto mu budou tleskat, že "je dal k soudu". Ten člověk netuší, s čím si zahrává. Ta aféra ještě nevypukla. Pokud soud bude tak hloupý a zahraje písničku podle Kajnarovy taktovky a exekutoři na cikány nastoupí, uvidíte tanec, proti kterému byla aféra kolem "zdi v Matiční ulici" selanka. Pan Kajnar si může být jist, že uvidí svůj obličej v CNN.

Nekvalifikovaný povzdech: přitom by bývávalo stačilo zprovoznit jednu kanalizační přípojku.

Kvalifikovaný povzdech: to by člověk nevěřil, co všechno jsou někteří lidé ochotni riskovat kvůli pozemkům, na kterých se dají nasekat prachy.