22.6.2021 | Svátek má Pavla


Referendum s podmínkou

5.1.2006

Nad mosteckou měsíční krajinou se opět stahují mračna. Patnáct let trvající územní limity plus pokračující rekultivace (s přispěním Evropské unie ještě dřív, než jsme se stali členy) poněkud obrousily hroty, teď se ale začínají opět ježit. Předseda vlády ví, že půl roku před volbami není o co stát. Ekologičtí aktivisté visící na komínech v Horním Jiřetíně a Černicích by se na něho šklebili z titulních stránek novin.

Ať tedy rozhodně Ústecký kraj, tak zní Paroubkovo heslo dne. Ostražitost, ba skepse jsou ale na místě. Paroubek je volebním lídrem v tomto kraji. Jistě je schopen do místní politiky hodně hluboce zasahovat. "Ať rozhodne referendum, pokud se podaří nějaké referendum na úrovni kraje prosadit," zní velmi líbivé rozhodnutí. Každý si snadno zapamatuje,že "Paroubek chce referendum". Jenže Paroubek nechce referendum, on chce, aby se rozšířila oblast těžby uhlí. O referendu coby "nejdemokratičtějším způsobu rozhodování" se bude mluvit před volbami. A co později, až se velkorypadla zakousnou do jiřetínských zdí? Nevyšlo to. Chyběla politická vůle. Takový či onaký vykrucovačský žvást můžeme čekat. Ledaže referendum projde parlamentem a občané se vyjádří a převáží vůle odpůrců pokračování těžby.

Tvrdík do čela
Přeji sociálním demokratům, aby pro ně volby neskončily takovou finanční ztrátou, jaké dosáhly České aerolinie pod Tvrdíkovým vedením, komentoval předseda lidovců Kalousek zprávu, že hlavním volebním manažerem sociální demokracie se stává Jaroslav Tvrdík. Před tím šéf aerolinií - byly ve ztrátě 300 miliónů - ještě před tím ministr obrany. Kalouskův bonmot je vtipný, nicméně ještě nedávno si Tvrdík vedl v aerolinkách velmi zdatně a do ztráty je nepřivedl on, ale ceny pohonných hmot, jako ostatně mnoho dalších leteckých společností. Každopádně se do čela kampaně dostává zajímavá veřejnosti známá figura. A i to je zajímavé, že Tvrdík kvůli volbám opustil prestižní a jistě i víc než dobře placené místo.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.