4.5.2024 | Svátek má Květoslav


První krok

18.6.2012

Nahrazení parlamentní iluze něčím jiným je iluze. Nikdo zatím nikde v dějinách na celé zeměkouli neuvedl do života žádný politický systém, který by parlamentní demokracii dokázal nahradit v dlouhodobý prospěch obyvatelstva. Záměrně píši obyvatelstva, protože obvykle se občané v alternativních režimech mění v jiné entity, v manipulovaný materiál. Problémy nastaly, když se do struktury politických stran natáhli gangsteři, podvodníci, korupčníci a zloději. To se týká všech politických stran – jak se říká – napříč politickým spektrem, připomeňme, že i vysoký funkcionář strany vyloučené z podílu na moci, tedy z nikoli zakázané komunistické strany, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, ochotně slyšel na nabídku úplatku ve prospěch své strany. Korupce tedy ve stranách je, a co horšího, je tu i podezření, že strany jsou z korupčních peněz financovány.

Podezření bylo v uplynulých dvaceti letech mnoho a bohužel se zpravidla potvrdila, jakmile byly nasazeny policejní odposlechy, pak následovalo zametení kauzy pod koberec a nějaký zoufalec pak vynesl odposlech do novin a tři dny se o tom rozčileně rokovalo.

Taková je situace.

Náprava musí vyjít z politických stran a o něco podobného se pokusila na nedělním zasedání Ústředního výkonného výboru sociální demokracie v Hradci Králové. Vedení strany si vyhradilo právo vyškrtnout z krajských kandidátek lidi podezřelé z korupce. Změnu může navrhnout grémium, předseda strany a pokud on, musí to schválit grémium.

Záleží na tom, zdali je to v souladu se stanovami. Jistě se kolem toho strhne povyk na tém "omezení demokracie". Rozhodně je to ale přinejmenším pokus o seriózní sebereflexi a o systémovou nápravu. Vždyť v Rathově případu to nejskandálnější nebylo ani tak odhalení nestandardního jednání krajského hejtmana, jako otevřená neochota spolupracovat s vedením partaje ze strany krajských orgánů. Jejich účast na poměrech ve Středočeském kraji je nepopiratelná a neochota převzít díl odpovědnosti je skandální.