26.9.2021 | Svátek má Andrea


Proč to ti lidé dělají?

3.10.2016

Dva evropští předáci se předhánějí v nesmyslech. Maďarský premiér Orbán spískal referendum o kvótách v Maďarsku a český prezident Zeman bude stěhovat ekonomické migranty do Řecka. Praktický smysl jedno i druhé nemá, výsledkem je pouze leštění ega.

Racionální jádro problému je zcela zřejmé. Dnes už uznávají všichni, Merkelovou počínaje, že není možné přestěhovat půlku Afriky a Asie do Německa, potažmo do Evropy. Vnější hranice Schengenu je třeba zabezpečit, i to se stalo uznávanou mantrou a nezpochybňují to ani profesionální dobrodějové, kteří ještě před půl rokem horovali, aby se někdo jiný než oni sami postaral o každého, kdo podmázne pašeráka a ve zdraví se vylodí na evropském břehu. Zabezpečení hranic musí být silové a vyvolá to velmi vážné politické problémy. Toho jsou si seriózní evropští předáci - a mezi ně patří i naše vláda – velmi dobře vědomi. O povinných kvótách nikdo už vážně nejedná. Ani z Lucemburska už svatouškovské řeči nejsou v posledních dnech slyšet, asi tam mají jiné starosti.

Vyhlásit referendum za situace, když je zřejmé, že výsledek nemůže být platný a dopad bude ještě víc štěpit společnost, protože ho obě strany vyhlásí za vítězství, to je neodpovědné.

Pravda, má to v sobě jedno pozitivum. Ať referendum dopadlo jakkoli, bylo to na evropském území poprvé, kdy se voliči mohli k migračnímu problému výslovně vyjádřit. Zatím politici – všichni bez rozdílu – jednají bez mandátu.

O Zemanově návrhu se mi těžko píše. Napadl mě jeden čtenář, že ve svém odsudku neargumentuji. Jak ale argumentovat proti naprostým nesmyslům? Koordinovaně zasáhněte rozhodovací centra terorismu, copak to není nic jiného než žvást bez obsahu? Teď zase, že by se ekonomičtí migranti měli stěhovat na neobydlené řecké ostrovy. Zeptal se český prezident nějakého Řeka, jak se na to dívá?

Liška z Londýna
Konečně padlo slovo, že Británie dá výpověď z unie do konce března. Podle premiérky Mayové pak nadále Británie převezme unijní zákony. A jsme zase u toho, ptala se premiérka Mayová těch lidí, kteří pro brexit hlasovali, jak se budou dívat na to, že unijní zákony budou nadále v Británii platit? Ono bylo už delší dobu zřejmé, že se Mayová zvolna převléká do kostýmu chytré horákyně, ani oblečené, ani nahé, ani v unii, ani venku.

Poté, kdy brexit rozvířil vášně, se jednoznačných prognóz neodvažují ani specialisté. Udivilo by mě ale, že by si to Britové nechali líbit. Jenže taky měl udivuje, že tihle slušní demokratičtí Britové umlátí Čecha za to, že je Čech. Ono jistě jak který Brit, ale o to jde – kteří nabudou vrch. Zatím mají vzestupnou tendenci ti s řetězem v ruce.

Kdo sestřelil MH17
V Žižici u Slaného je Bunkr Drnov, muzeum studené války a protivzdušné obrany. Tam vám ukáží i protiletadlovou raketu a vysvětlí, jak funguje. Netrefí cíl. Vybuchne poblíž. Jako sebevražedný atentátník má kolem sebe jezevčíka s výbušninou a hřebíky, má i tahle raketa na špici nálož s malými ježatými projektily. Ty cíl rozsekají.

Takže vyšetřovací komise přesně věděla, po čem má jít. Kdyby totiž MH17 sestřelila ukrajinská stíhačka, jak tvrdí proruská propaganda, zásah by postihl motor letadla – tyhle rakety jdou po zdroji tepla a v něm explodují. Raketa typu Buk vybuchne poblíž a seká malými projektily.

Je to tedy jasné, zveřejněné obrazové záznamy vypovídají jednoznačně. Moskva bude ale dál lhát. Jako lhala, když povraždila v Katynu polský důstojnický sbor. To už patří k jejímu stylu.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.