22.9.2021 | Svátek má Darina


Případ zalehnutého policisty

29.4.2016

Obvodní soud pro Prahu 1 dal aktivistce Kateřiny Krejčové podmínku za napadení policisty, načež Městský soud v Praze ji v odvolacím řízení zprostil obžaloby. Je zřejmé, že Městský soud jde s dobou a bere v úvahu, že Krejčová je aktivistka a že aktivisté a aktivistky jsou víc než lidé a je třeba to zohledňovat a měřit jinak, než kdyby se na policistu vrhla, dejme tomu, padesátikilová servírka z bufetu.

Milé jsou i komentáře kolem toho. Vedení policie namítá, že soud toleruje nepřípustné maření práce policistů. Vedení policie, stejně jako prvoinstanční soud, ještě nebylo vyrozuměno o zvláštním postavení aktivistů v demokracii nového typu. V demokracii starého typu dělá policie svoji práci a lze si na ni stěžovat a policie má na to svoje orgány, jakousi policii uvnitř policie, zvanou inspekce. V demokracii nového typu aktivistka může sama rozhodnout o adekvátnosti nebo neadekvátnosti zákroku a smí posuzovat například psychický stav policistů – aktivistka Krejčová rozpoznala sadistické sklony mužů v uniformě, kteří právě pacifikovali aktivistčina přítele, taktéž aktivistu.

Odvolací soud přihlížel k váze aktivistky. I to je zajímavý prvek, možná dokonce precedent. Před aktivistickou akcí se budou aktivisté vážit, jako se převažují žokejové před dostihem. Bylo by dobré, kdyby ministerstvo vnitra vydalo směrnici o měrné váze standardního policisty a v rámci upevňování občanské společnosti by aktivistické skupiny dostaly aktuální poučení, od jaké váhové kategorie dolů je možno beztrestně nalehnout na policistu při výkonu služby.

Možná si řeknete, že píšu blbost. Ale ono je to tím, že nad některými soudními výroky mi jde rozum stranou.

V jednom hnízdečku

Pamatujete na Grossovu aféru, pamatujete, jak visely po celé zemi billboardy Stydím se za svého premiéra? A představte si, že by tehdy Václav Klaus v roli prezidenta Grosse navštívil v inkriminovaném bytě a spolu se strýčkem Vikem tam popil kafe. Nestalo se to. To by musel být Václav Klaus úplný idiot, aby to udělal.

Ne, opravdu nedělám žádnou paralelu s návštěvou Miloše Zemana na Babišově Čapím hnízdě. To bych musel být úplný idiot tentokrát já.

Čapí hnízdo přece není na Barrandově.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.