28.5.2022 | Svátek má Vilém


Přestaňte se zesměšňovat

3.7.2021

Kotrmelec se zákazem cest do Tuniska už překračuje běžný rámec komiky s výkonem vlády nezbytně spojené. V úterý zakázalo ministerstvo zdravotnictví do této země jezdit a o dva dny později zákaz změnilo v nedoporučení. Budiž, týká se to v uvozovkách jenom dvaceti tisíc lidí, kteří se tam chystají odjet na dovolenou. 

Dnes jsem zaslechl někde v rádiu, že po návratu odkudkoli musí jít každý na test, ať je očkovanec, prodělanec nebo očistec, a ze zemí jako je Portugalsko musí do karantény, vakcína nevacína. Ano, mohu se teď ponořit do labyrintu internetu a ověřit si, jak to je. V pátek. Bude to tak v sobotu? Za týden, až tam pojedu? Co bude za situace, kdy vyhlásili alarm kvůli pětadvaceti nakaženým na sto tisíc obyvatel za sedm následných dnů?

Stáhnul jsem si aplikaci Tečka. Souvisí to s kampaní „tečka za koronavirem“. Nápad je to dobrý, vtipný, jasně čitelný. Instalace byla bezproblémová, osvědčení o vakcinaci jsem si natáhl přes bankovní identitu (má ji každý, kdo má konto u seriózní banky). Ale zase - jako v té anekdotě o lordovi - zase ta trapná nejistota. Mluvilo se o evropském covidpasu. Tečka ho nahrazuje? Dubluje? Vylučuje? Mám v ní kód svého osvědčení. Je to ten správný kód?

Laskavý čtenář mi může namítnout, že coby novinář bych měl všechno zjistit a laskavému čtenáři sdělit. Držím se ale role glosátora. Jsem v pozici občana, který žádá, aby mi směrnice dala výkonná moc. Skutečnost je taková, že mě výkonná moc nabádá k vakcinaci a pak mi sdělí, že až se vrátím z Portugalska, půjdu na čtrnáct dní do karantény, třebaže jsem očkovaný. Nebo nepůjdu? Jestliže půjdu, proč mě tam hnala? Jestliže nepůjdu, proč pouští do médií blbosti?

Máme před očima britský, potažmo singapurský systém: pandemie odtroubena, žijme normální životy, kdo se nenechal očkovat, ať už z principu nebo z blbosti, má smůlu.

Jenže na vyhlášení tohoto přístupu je vláda – pokud to nechystá – zbabělá. A opozice to po vládě nechce, protože, co kdyby se to zvrtlo a přišla by o příležitost trhat protivníkovi kousíčky z těla. Obojí je zbabělost a je to hodné opovržení.

Koho ale pak máme volit, když jsou na obou stranách srabové?

Aston Ondřej Neff