20.9.2021 | Svátek má Oleg


Předvolební kampaň se rozbíhá

20.5.2021

Na společném vystoupení se předvedli Piráti se Starosty a ve středu totéž udělala trojkoalice Spolu. PirStan to udělal v Praze, Spolu v Brně. Ne snad, že by na úvodní prezentaci zas tolik záleželo. Nicméně lze z nich usuzovat, jakým směrem se budou námluvy voličů ubírat.

PirStan slibuje cosi jako byl Marshallův plán, připomenu, že šlo o americkou pomoc Evropě po druhé světové války, Československo, ovládané už před pučem komunisty, ji odmítlo, západní Evropu ale postavila pomoc v krátké době na nohy a rozdíl je vidět dodnes. Odvolávat se na Marshallův plán je tedy ambiciózní, jak se dnes kulatě říká něčemu, co nemá naději na uskutečnění. Dvoukoalice hodlá nalít do Česka během volebního období bilion korun (čtete dobře, je to tisíc miliard) a ekonomiku levné práce proměnit v ekonomiku založenou na tvorbě přidané hodnoty. Dosáhne se toho masivní robotizací, výstavbou přípojek pro elektroauta a investicemi do školství. Takže si pamatujme, Marshallův plán, jinde se zmiňují o druhé ekonomické transformaci země a zavedení ekologických daní a daní z komerčních nemovitostí.

Trojkoalice nabízí, že je schopna se vzájemně dohodnout a že republika nebude na prodej. Akcent je na spolupráci s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. Zastaví se šílené zadlužování (zde si mimoděk připomeneme ten pirstanský bilión a řekneme si, kdepak se asi ten bilion vezme) a cílem je ekonomicky zdatné a vzdělané Česko s investicemi do inovací a výzkumu. To přislíbil profesor Fiala (ODS) v Brně, v Praze to nemohl udělat, protože tam povede kandidátku Adamová Pekarová.

Závěr z toho se nedá udělat dohromady žádný.. Snad jen ten, že jaksi zapamatovatelný je slogan o bilionu a Marshallově plánu, bez ohledu na uskutečnitelnost a věrohodnost. Ve srovnání s tím je prohlášení „jsme schopni se vzájemně dohodnout“ jaksi slabší. Pokud jde o uskutečnitelnost a věrohodnost, je to asi tak nastejno.

Aston Ondřej Neff


Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.